S pomočjo Heliosa bodo letos obnovili še pet vodnjakov
Domžale, 8. julij 2010 – Včeraj so na sedežu Heliosa v Domžalah župani občin Zreče, Borovnica, Tišina,....
Domžale, 8. julij 2010 – Včeraj so na sedežu Heliosa v Domžalah župani občin Zreče, Borovnica, Tišina, Cankova in Podlehnik podpisali pogodbe za obnovo petih vodnih virov oz. vodnjakov, ki so bili izbrani na letošnjem javnem razpisu Heliosovega sklada za ohranjanje čistih slovenskih voda. Na razpis se je prijavilo 16 občin s 17 prijavljeni projekti. Vrednost razpisanih sredstev je znašala 21.200 evrov, od tega je za vodnjake namenjenih 17.000 evrov, 4.200 evrov pa osnovnim in srednjim šolam za idejne zasnove vodnih učnih poti. Ministrstvo za okolje in prostor projektu oživljanja slovenskih krajevnih vodnjakov nudi strokovno tehnično podporo. V 12 letih je bilo obnovljenih 64 vodnjakov v 57 občinah po Sloveniji, ter izdelanih 20 idejnih zasnov vodnih učnih poti. Na odprtje čakajo še trije vodnjaki lanskega razpisa v občinah Žužemberk, Kozje in Črnomelj. Heliosov sklad za ohranjanje čistih slovenskih voda se financira iz deleža prodaje Heliosovih okolju prijaznih premazov.
Komisijo za izbor sestavljajo predstavniki Heliosa, ministrstva in hidrogeolog mednarodnega združenja hidrogeologov. Komisija je konec junija izmed 17 prijavljenih projektov 16 občin izbrala pet projektov za obnovo vodnjakov. Pri tem ugotavljajo, da so projekti občin strokovno zelo dobro utemeljeni, prijavljeni vodnjaki z večjo naravno in kulturno vrednostjo na osrednjih lokacijah sredi vasi ali krajev in vsebujejo načrt oživitve in promocije vodnega vira. Skupna vrednost vseh 17 prijavljenih projektov je znašala več kot 182.000 evrov, vendar so zaradi omejenih sredstev bili izbrani le najbolj primerni. Pri tem se vedno več občin, ki so že obnovile vodnjake, ponovno prijavlja na razpis. Pri izboru imajo nekaj prednosti tisti vodni viri, ki so zapuščeni ter imajo večji pomen za lokalno skupnost. Prednost lahko zagotovijo tudi učenci in dijaki šol v občini, ki bodo izdelali zasnovo vodne učne poti, saj ta umešča vodnjak v svoje naravno okolje. Štiri šole pa imajo s tem možnost, da tekmujejo za denarno nagrado 1.050 evrov.
V izbranih petih občinah bodo obnovili: v Zrečah, vodnjak pri železniški postaji, v Borovnici, vodnjak kapelica sv. Nikolaja na Pakem, v Tišini, župnijski vodnjak pri cerkvi v Tišini, v Cankovi, vodnjak v Cankovskem parku in v Podlehniku, Haloški vodnjak. Najvišjo sofinancirano vrednost v višini 5.000 evrov bo deležen vodnjak v občini Zreče, najmanj pa Haloški vodnjak v Podlehniku, 2.000 evrov.
Vodja sektorja za vode na Ministrstvu za okolje in prostor dr. Darja Stanič Racman, je ob podpisu pogodb poudarila, da je to dolgoletni prispevek k varovanju in ohranjanju čistih voda in s tem naše narave ter tudi ohranjanje bogate kulturne in naravne dediščine. Poudariti je treba, da projekt povezuje vse tri partnerje; državo, gospodarsko družbo in lokalno skupnost in da gre za najbolj uspešno obliko ozaveščanja, ker se ta zgodi na osebni ravni. Občine uspešno pripravljajo projekte obnove vodnjakov in tudi same financirajo večji delež obnov, ter tako kažejo, da jim ni vseeno zanje. Tovrstna sodelovanja so dobra praksa ozaveščanja in približevanja okoljskih tem lokalnim prebivalcem, predvsem pa mlajšim, ki so tudi povezani s projektom. Projekt je vzpodbuda in pomoč, da lahko nekaj skupaj naredimo in spremenimo in ohranimo zanamcem.
Župan občine Zreče mag. Boris Podvršnik je poudaril, da je občina Zreče ena od 13 občin, ki se interesno združuje v smislu revitalizacije reke Dravinje in zato izvajajo okoljske projekte za zaščito njenega porečja. Tudi obnova 90 let starega vodnjaka pri nekdanji železniški postaji Zreče je del tega. Istočasno pa bo obnovljen vodnjak celostno zaokrožil podobo zaključenega projekta Obnove železniške postaje v Zrečah, kjer sedaj nastaja muzej kot objekt kulturne dediščine kraja.
Heliosov sklad se financira od deleža prodaje okolju prijaznih Heliosovih premazov na vodni osnovi znamk Bori, Ideal in Tessarol. Od vsakega prodanega litra okolju prijaznih premazov označenega z »ribico v soncu«, gre v sklad 0,25 evra.