SLIKARSKE PALETE V BARVAH VINOGRADOV OB MURI
Ob navzočnosti številnih gostov predvsem ljubiteljev likovne umetnosti iz Slovenije in Avstrije, so minuli petek (23.5.) v hotelu Miral v Radencih odprli zanimivo razstavo ...
Letos je 10 umetnikov ustvarjalo na mednarodni likovni koloniji
V Radencih je odprta razstava umetnikov iz dveh držav, ki so ustvarjali v radgonsko – kapelskih goricah in na reki Muri
Ob navzočnosti številnih gostov predvsem ljubiteljev likovne umetnosti iz Slovenije in Avstrije, so minuli petek (23.5.) v hotelu Miral v Radencih odprli zanimivo razstavo izbranih izdelkov nastalih v okviru 14. mednarodne slikarske kolonije „Vinogradi obeh bregov Mure“. Ob tej priložnosti so v Radencih pripravili tudi krajši glasbeni program, pod moderatorstvom Norme Bale, pa so prisotne nagovorili: direktor Pomurskega sejma d.d. Janez Erjavec, okrajni glavar Bad Radkersburga, dr. Alexander Majcen, slovenska vinska kraljica Svetlana Širec ter likovna umetnika Adolf Pen s slovenske ter Alois Bresnik, z avstrijske strani. Kot zanimivost pa kaže omeniti, da so prisotni, namesto s penino ali kakšnim drugim vinom, katerim je namenjena kolonija, tokrat najprej nazdravili z domačo vodo iz Radencev – radensko tri srca.
Sicer pa, Glavarstvo Bad Radkersburga in Pomurski sejem, d.d. iz Gornje Radgone z mednarodno slikarsko kolonijo “Vinogradi obeh bregov Mure” letos že štirinajstič izpričujeta tesno zgodovinsko povezanost obeh obmejnih krajev ter prijateljskih držav Avstrije in Slovenije. Ta obmejna prireditev poteka vsako leto izmenično na avstrijski in slovenski strani meje. Srečanje slovenskih in avstrijskih slikarjev prispeva k dobremu obmejnemu sodelovanju avstrijske in slovenske Štajerske ter k ohranjanju naravne in kulturne dediščine z značilnim vinogradništvom, kletarstvom in arhitekturo tega obmejnega območja. Tokrat so priznano kolonijo, v tednu od 19. do 23. maja 2008, po petih umetnikov iz avstrijskega in slovenskega brega reke Mure, gostili Radenci. Prijateljstvo med Avstrijo in Slovenijo pa so v petih v vinorodnih hribčkih Radgonsko – kapelskih goric ter v neokrnjeni naravi na desnem bregu reke Mure, slikali: Alois Bresnik (Klöch), Helga Maria Cziglar (Graz), Edith Maria Keckeis (Ligist), Christa Nickl – Wlodkovski (Graz), in Franz Tropper (Deutsch Goritz) iz Avstrije ter Andreja Blimen-Majcen (Zreče), Jože Denko (Bakovci), Adolf Pen (Murska Sobota), Vlado Sagadin (Murska Sobota) in Stojan Špegel (Šoštanj) iz Slovenije.
Na slikarski koloniji, ki sicer pomeni tudi simbolični uvod v 46. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, ki bo konec (23. - 29.8) avgusta na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni, so umetniki skupaj naslikalo okoli 80 umetnin, v Radencih pa so razstavili le nekaj teh. Letošnja 14. mednarodna slikarska kolonija "Vinogradi obeh bregov Mure", je sicer tradicionalno ustvarjanje slovenskih in avstrijskih likovnih umetnikov, ki se je začelo že leta 1995, na pobudo nekdanjega glavarja okraja Bad Radkersburg, dr. Konrada Kranicha (mimogrede tudi on se je udeležil odprtja razstave v Radencih) in direktorja pomurskega sejma d.d. Janeza Erjavca. »Kolonija v letošnjem letu še toliko bolj upravičeno nosi svoje ime, saj je resnično potekala sredi vinogradov. Na okoliških vinorodnih hribčkih pa je 10 likovnih umetnikov iz obeh držav v tem času ustvarilo veliko zanimivih slik, ki jih bodo širši javnosti poleg razstave v Radencih, predstavili tudi konec avgusta, v okviru 46. mednarodnega kmetijsko živilskega sejma v Gornji Radgoni«, pravi Janez Erjavec, direktor Pomurskega sejma d.d., ki dodaja, da dogajanje z avstrijske strani že nekaj let usklajuje Alois Bresnik, na slovenski pa Adolf Pen, katera sta sicer tudi predstavila vse udeležence letošnje kolonije.