UČENCI OHRANJAJO NARAVNO IN KULTURNO DEDIŠČINO
Osnovna šola Sv. Jurij ob Ščavnici se že peto leto vključuje v projekt Ekošola kot način življenja. Prav tako je že drugo leto pridružena članica Unesco ASP-net šole Slovenije. Cilji Unesco in ekošole so ...
Projekt Zdravo življenje na OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici
Osnovna šola Sv. Jurij ob Ščavnici se že peto leto vključuje v projekt Ekošola kot način življenja. Prav tako je že drugo leto pridružena članica Unesco ASP-net šole Slovenije. Cilji Unesco in ekošole so podobni, zato se v mnogih projektih povezujejo. Tako so letos izvedli že ENO-projekt ob svetovnem dnevu miru, ko so s tisočimi šolami po svetu točno opoldne posadili drevo in s tem posvetili pozornost okolju in miru. V okviru Unesco šole se kot partnerska šola povezujejo z OŠ Turnišče in OŠ Razkrižje v skupen projekt Mladi posvojijo spomenik. Njihov posvojeni spomenik je mlin na veter na Stari Gori. Kot pravita Alenka Kocuvan, koordinatorka Ekošole kot načina življenja in Vida Tivadar Mesarič, koordinatorka Unesco ASP-net šol Slovenije na OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici, so v mesecu oktobru izvedli tudi tridnevni projekt Zdravo življenje, saj je beseda zdravje vedno pogosteje prisotna na vseh ravneh človekovega bivanja in delovanja. Prav zato so se v okviru ekošole v letošnjem šolskem letu lotili tega projekta in naravoslovnega dne Mi in naša preteklost za trajnostno prihodnost.
Učenci so se tako bolje zavedali, kako pomembno je ohranjanje naravne in kulturne dediščine.
Spoznavali so, da je bilo življenje v preteklosti drugačno, saj so se seznanjali s pridelavo, predelavo in shranjevanjem jabolk. Ob tem pa so se zavedali še pomena zdrave prehrane za rast in razvoj. Zdravo življenje je zelo širok pojem, ki zajema številne aktivnosti. Zagotovo je eden od pomembnih dejavnikov zdrava prehrana, saj se med mladimi vse pogosteje pojavljajo motnje hranjenja. Namen projekta je tako bil osveščati otroke in posredno tudi starše o pomenu zdrave prehrane v zgodnjem otroštvu, ki je popotnica za celo življenje. Učenci so pod mentorstvom vseh učiteljev delovali tudi v različnih delavnicah. Razdeljeni so bili v enajst skupin in vsaka je imela posebno zadolžitev. V projektno delo so bili vključeni tudi učenci nižje stopnje. Učenci so bili na delavnicah zelo ustvarjalni. Pekli so razne pite iz jabolk, kuhali kompot, izvedli so anketo o zdravi prehrani, izdelali knjižico babičinih receptov, peli pesmice o zdravi prehrani, obiskali so kapelsko klet, debatirali o vplivih poživil na človeka ter izdelali staro »prešo«.
Prav tako so se vsi učenci in učitelji odpravili peš na Staro Goro, kjer so si ogledali, kako so nekoč v stari leseni »preši« stiskali jabolka. Star običaj so jim prikazali člani Turističnega društva Sv. Jurij ob Ščavnici. Spoznali so tudi različne vrste jabolk in si ogledali stari podeželski sadovnjak. Bilo je zelo zanimivo in poučno. Vse svoje dejavnosti so učenci predstavili še na zaključni prireditvi, katere so se udeležili tudi člani TD Sv. Jurij ob Ščavnici. In ugotovili so: „Življenje nam že ponuja vse, kar potrebujemo za prehrano in zdravje. Bolj ko preprosto jemo, bolj smo zdravi“.