V HARMONIJI Z GLASBO IN LJUDMI!
Naključno ali ne, prav v času ko je občina Gornja Radgona praznovala svoj 15. občinski praznik, je v radgonskem kulturnem domu potekala svečana akademija ob 60. obletnici Glasbene šole Gornja Radgona. Na bogati in pisani akademiji, ki je do zadnjega ...
Glasbena šola Gornja Radgona obeležila visok jubilej – 60. letnico
Naključno ali ne, prav v času ko je občina Gornja Radgona praznovala svoj 15. občinski praznik, je v radgonskem kulturnem domu potekala svečana akademija ob 60. obletnici Glasbene šole Gornja Radgona. Na bogati in pisani akademiji, ki je do zadnjega kotička napolnila radgonski hram kulture, in ki ga je vodil nekdanji učenec, danes ugledni igralec, Boris Ostan, se je odvijalo marsikaj zanimivega in prijetnega za srce in dušo. In zato kot pribito drži tisto, kar je v svojem pozdravnem nagovoru številnim gostom, učencem, občanom, povedal ravnatelj Tomaž Polak, in sicer, da je šola od svoje ustanovitve leta 1950 prerasla v ugleden vzgojno-izobraževalni zavod. V kulturnem programu so med drugim nastopili člani tolkalna skupina glasbene šole s pesmijo Mamma mia, komorna skupina godal in klavirja z izvedbo Passacaglia, baletni in pevski oddelek z Over the Rainbow ter orkester učiteljev glasbene šole, ki je premierno izvedel Concertino ad Jubileum, katero je posebej za jubilej šole pripravila Urška Orešič. Prisotni ravnatelji glasbenih šol iz Mladenovca v Srbiji, Domžal, Murske Sobote, Lendave, Ljutomera, Ptuja, Maribora, Ormoža in Novega mesta so jubilantu Polaku predali priložnostna darila, Polak pa je svečanost zaključil z besedami: »Vesel sem, da v sedmo desetletje stopamo ambiciozno s sloganom šole - Glasbena šola Gornja Radgona, v harmoniji z glasbo in ljudmi«.
Vrhunec praznovanja letošnje 60. obletnice Glasbene šole (GŠ) Gornja Radgona je bil pogovor moderatorja Ostana z vsemi štirimi še živečimi ravnatelji šole, med njimi tudi pobudnica njene ustanovitve ter njena prva ravnateljica in učiteljica klavirja Nežika Wolf, katero so ob tej priložnosti pripeljali z Dunaja, ki se spregovorila o začetkih glasbenega izobraževanja na radgonskem območju. V imenu ministrstva za šolstvo in šport pa je šoli izrekel čestitke Boris Černilec, direktor direktorata za vrtce in osnovno šolstvo. Posebej je pohvali radgonsko glasbeno šolo brez katere se na tem delu države ne zgodi nič, postregel pa je tudi s podatkom, da se v Sloveniji že vsak tretji učenec, tudi glasbeno izobražuje, na čem nam zavidajo tudi v EU.
„Za vse nas, ki v srcu nosimo ljubezen do glasbe, nje poučevanja in do teh čudovitih vinorodnih krajev, je letošnje leto še posebej praznično, saj zadovoljni napolnjujemo šestdeseto stran glasbene pravljice. Šest desetletij življenja in delovanja neke ustanove ni zanemarljivo dolga pot. Za zavod je bil to čas izoblikovanja, dozorevanja, rasti, uveljavljanja, dokazovanja, predvsem pa nesebičnega nudenja glasbenega znanja in muzikalnih mojstrovin ljudem vseh starosti iz radgonskega in širšega okolja. Vsa leta smo bili v širši regiji naše dežele glavni motor in vodilna sila razvoja, napredka pa tudi sprememb na glasbeno pedagoškem pa tudi umetniškem področju. Glasba in njeni impulzi, ki so se in se še z nezmanjšano silovitostjo in entuziazmom širijo iz vseh kotičkov šole, so v otrocih zmeraj prebujali globoka čustva, ob katerih so lahko svobodno sanjarili in razvijali osebno domišljijo ter se pilili v znanju izvabljanja čudovitih zvokov iz najrazličnejših glasbil. Pri njihovih hotenjih in prizadevanjih, v igranju doseči mojstrstvo svojih vzornikov, so jim trdno stali ob strani in jih usmerjali številni glasbeni pedagogi, ki so odgovornemu pedagoškem poslanstvu, prežetem z občutkom za umetnost in oplemenitenim z ljubeznijo do otrok, dodajali še svojo bogato domišljijo in žlahtna čustva, ter tako skozi leta ustvarjali popolno simfonijo uspeha“, je med drugim povedal ravnatelj Tomaž Polak..
Po njegovem prepričanju prav glasbeno izobraževanje igra pomembno vlogo pri oblikovanju otrokove osebnosti in človeka samega. Gre namreč za doživljanje in vrednotenje glasbene umetnosti, za osebnostno rast posameznika, za navajanje na pravilno poslušanje, igranje v glasbenih skupinah, v orkestrih ipd. Nenazadnje pa brez osnovne glasbene šole ne bi bil mogoč prehod na študij glasbe na srednji in nato univerzitetni ravni. Kvalitetno opravljeno delo vseh zaposlenih zagotavlja, v izobraževanje vključenim otrokom in mladostnikom, vsestranski razvoj in rast na psihofizičnem, kulturnem in estetskem področju. Vodilo pri tem pa jim je skrb za pravilno doživljanje in vrednotenje dosežkov svetovne in še posebej slovenske glasbene umetnosti in kulture. „Kot je za vsako organizacijo običajno, je tudi naša šola previharila burne in težke čase, a kljub vsemu se je krivulja uspešnosti in kakovostne rasti vzpenjala z veliko dinamiko. Iz začetnih nekaj učencev smo porasli na 330 vključenih otrok in mladostnikov v našo ustanovo. Vzporedno z naraščanjem števila učencev se je širila tudi ponudbena paleta programov in instrumentov. V zadnjih letih smo razširili ponudbo glasbenega usposabljanja in razvili program učenja ljudskih glasbil, petja in baleta. Prav mlade baletke pa so v tem obdobju še posebej izstopale z doseženo ravnijo izraznega plesa in dale šoli neizbrisen pečat kakovostnega usposabljanja mladih glasbenikov. Tudi tako uspevamo potrjevati mišljenje in ocene, da je naša šola ena od uspešnejših, prepoznavnih in sodobno naravnanih glasbeno izobraževalnih zavodov“, je dejal Polak, ki je ponosen tudi na svoje skupine in orkestre, potem na povezovanje z okoljem, z ustanovami in zavodi, ljubiteljskimi skupinami, z osnovnimi šolami ter s sosednjimi glasbenimi šolami...Na ta način veliko prispevajo k obogatitvi ponudbe na kulturno umetniškem področju v domači regiji in obenem dvigujejo raven glasbene izobraženosti prebivalstva. Šola pa s svojim vzgojno-izobraževalnim delovanjem in kulturno-umetniškim usmerjanjem otrok in mladostnikov vzgaja generacije za multikulturno družbo sedanjosti in prihodnosti.
Kot ravnatelj šole sem zadovoljen z opravljenim in ponosen na ves kolektiv, ki ob meni skrbi, da v celoti uresničujemo skupaj zastavljeno vizijo. Le to skupaj nadgrajujemo s kakovostjo izvajanja programov in storitev, ter tako širimo prepoznavnost in ugled zavoda. Smernice tečejo in kličejo po sodobno naravnani šoli, ki ima sposobnosti prilagajanja in je odprta za novosti. To nedvomno GŠ Gornja Radgona je in pred nami je dolžnost, da to izpolnjujemo in nadgrajujemo. Tako z optimizmom in glasbo v srcu vstopamo v novo desetletje. Glasba z vso svojo pestrostjo vsebine bogati in krepi človekovo pozitivno osebnost in obilo prispeva k dvigu optimizma v njegovih razmišljanjih ter ohranja in v njem plemeniti duh humanizma. Že stari Salomon je dejal, da kdor muzicira, srce odpira in znan je pregovor, da kdor poje zlo ne misli“, je še dodal ravnatelj Polak, ki je za dosežke šole zahvalil vsem dosedanjim ravnateljem in pedagogom, sedanjemu kolektivu, vsem županom občin ustanoviteljic ter njihovim sodelavcem kakor tudi gospodarstvenikom-sponzorjem...
Pomembni mejniki GŠGR od 1950 do 2010
- 1950 Okrajni ljudski odbor izda sklep o ustanovitvi Glasbene šole Gornja Radgona, na pobudo Nežke in Friderika Wolf. Šola dobi tri prostore v Prosvetnem domu (današnji Kulturni dom). Pričetek pouka 1.10.1950.
- 1951 1. oktobra je bil imenovan za ravnatelja GŠGR Jože Bezjak. Vpisanih že 44 učencev. 1.11. nameščen učitelj Franjo Irgolič, ki prevzame vodenje Godbe na pihala.
- 1952 šola pridobi instrumente splošne ljudske imovine.
- 1953 šola deluje v novih prostorih na Kardeljevi 19, skupaj z vajeniško šolo.
- 1954 prvi šolski odbor – pričetek družbenega upravljanja.
- 1955 prične delovati prvi dislocirani oddelek v Apačah, v prostorih zdravstvenega doma. Oddelki v ostalih centrih – kot samostojni prispevek?!
- 1958 selitev šole na grad, kjer je bila tudi OŠ.
- 1966 preselitev v stare prostore na Partizanski cesti.
- 1971 izšel Zakon o glasbenih šolah.
- 1973 uvedeno samoupravljanje, GŠ postane organizacija združenega dela.
- 1974 obnova ostrešja in pročelja.
- 1976 pridobitev centralne kurjave
- 1977 upokojitev prvega ravnatelja Jožeta Bezjaka, ravnateljevanje prevzame Majda Bicskey.
- 1978 zamenjava dotrajanih podov v pritličju in prvem nadstropju.
- 1982 dela in naloge ravnatelja prevzame Marjan Žula. V tem letu šoli spe nabaviti koncertni klavir Petrof.
- 1983 prekrivanje strehe.
- 1992/93 izgradnja prizidka in asfaltiranje dvorišča.
- 1998, september, ustanoviteljske pravice GŠGR prevzamejo Občine Gornja Radgona, Radenci in Sv. Jurij ob Ščavnici
- 1999 požar na GŠGR.
- 2000 temeljita prenova zgradbe GŠGR, označitev 50. obletnice GŠGR z več koncerti in osrednjo prireditvijo.
- 2000, 6. oktober, slavnostna akademija ob 50 letnici GŠGR
- 2004 (1.maj) nastop učencev GŠGR na osrednji prireditvi ob vstopu Slovenije v
EU in ustanovitev kitarskega orkestra GŠGR.
- 2005/06 nabava koncertnega klavirja Boston s predstavitvenim koncertom
24.11.2005, v dvorani GŠGR
- 2007, soustanoviteljica GŠGR postane še novonastala Občina Apače
- 2007/08 prične delovati oddelek baleta.
- 2008/09 (17. januar 2008) Tomaž Polak prevzame vodenje GŠGR, kot vršilec dolžnosti ravnatelja,
- V mesecu marcu 2008 na pobudo Tomaža Polaka- v. d. ravnatelja,
ustanovitev BIG BANDA GŠGR & RADGONSKE GORICE,
- april 2008: vpis GŠGR v razvid, ki ga vodi MŠŠ
- 25.5. 2008 premierni koncert BIG BANDA GŠGR-Radgonske gorice in zahvala
g. Marjanu Žuli za dolgoletno ravnateljevanje,
- 2008, mesec julij, posodabljanje pritličja,
- 1.8.2008 Tomaž Polak imenovan za ravnatelja GŠGR.
- 2008/09 delovati prične OPZ pod vodstvom Andreja Tibauta
Vse učilnice za pouk klavirja dobijo potreben inštrument klavir,
- 2009 julij/avgust, temeljita prenova šolske dvorane in sanitarij,
- 2009/10 uvedba oddelka za solopetje in ljudski instrument citre.
- 2009/10 oprema tolkalnega oddelka s ksilofonom in drugimi
potrebnimi profesionalnimi tolkalskimi inštrumenti
- 2010, 26. – 29. avgust; Organizacija in izvedba 1. Mednarodne poletne šole za klasičen in jazz saksofon »SAXOPHONE POWER 2010«, ter 1. Poletne šole za trobento »TRUMPET POWER 2010«. Zdravilišče Radenci.
- 2010, 1. oktober, »Slavnostna akademija ob 60 letnici GŠGR«; KD Gornja Radgona