ZAIGRALE IN ZAPELE SO SKUPINE GLASBENE ŠOLE RADGONA
V teh pomladnih dneh, ko se tudi na radgonskem območju vrstijo takšne in drugačne kulturne prireditve in nastopi, so nekako v ospredju učenci Glasbene šole Gornja Radgona in njihovi mentorji. In eden osrednjih ...
Številne obiskovalce so v svet glasbe in petja popeljali Otroški pevski zbor, ter kitarski in harmonikarski orkester
V teh pomladnih dneh, ko se tudi na radgonskem območju vrstijo takšne in drugačne kulturne prireditve in nastopi, so nekako v ospredju učenci Glasbene šole Gornja Radgona in njihovi mentorji. In eden osrednjih dogodkov se je odvijal v veliki avli OŠ Gornja Radgona, kjer so se na skupnem koncertu lepemu številu poslušalcev predstavili Otroški pevski zbor (OPZ) Glasbene šole Gornja Radgona, ter kitarski orkester in orkester harmonik. Vse skupaj so, pod vodstvom Andreja Tibauta, pripravili mentorji – učitelji Klavdija (kitaristi), Olga Radolič (harmonikarji) in Andrej Tibaut (OPZ). In po videnem ter predvsem slišanem je očitno, da mladi glasbeniki v GŠ Gornja Radgona ne zapravljajo čas, temveč se dejansko veliko naučijo.
Uvodoma so nam zapeli najmlajši iz OPZ, kjer se je dvoletno druženje iz zagnanih začetkov začelo preraščati v trdne vezi prijateljstva in kvalitetnega ustvarjanja. „Čas vaj OPZ, je čas, ko učilnica za NGL in solfeggio, ki je marsikomu manj prijetna, zaživi v povsem novi podobi. Intenzivnost, delavnost, kvaliteta nas ženejo naprej in odmevi na naše delo so pozitivni. Trdo delo pa si znamo začiniti s prijetnimi pavzami in zaključki, ki so ponavadi obarvani s sladkanjem, kratkimi zabavami in monokomedijami. Imamo veliko željá in vizij za prihodnost, zato upamo, da nam boste tudi vi, dragi starši, pri tem pomagali in vem, da boste, s svojo strpnostjo, ko podaljšamo vaje, zaupanjem, ko jih res v velikem številu prepustite meni in vsako dobro besedo, ki jo namenite našemu ustvarjanju“, je med drugim dejal mentor Tibaut.
V kitarskem orkestru so združeni kitaristi različnih starosti; tako učenci od četrtega do osmega razreda kitare, kakor tudi profesorji oz. učitelji tega priljubljenega instrumenta. Mentorica in dirigentka kitarskega orkestra, Klavdija Kovič, pravi: »Uživamo v skupnem muziciranju, se učimo sodelovanja, poslušanja, ustvarjanja novih zvočnih podob in se družimo kot prijatelji. V zasedbo klasičnih kitar z veseljem povabimo tudi druge instrumentaliste. Veseli smo, da je aktivno v naših vrstah profesor Samo Ismajlovič, ki je med drugim tudi avtor skladb namenjenih prav naši zasedbi. V tokratnem nastopu smo predstavili njegovo skladbo Sakura (Češnjev cvet), nato pa vse popeljali v plesne ritme menueta, tanga in ragtime«. In vsi smo uživali v sozvočju kitarskih akordov. Harmonikarski orkester GŠGR deluje že osemnajsto leto pod mentorstvom Olge Radolič. Sestavljajo ga sedanji in bivši učenci GŠ, občasno pa vključuje še substitute na solo instrumentih. Literatura orkestra zajema poleg klasike še filmsko glasbo in evergrine. Orkester ima za sabo veliko število nastopov in samostojnih koncertov. Člani orkestra so mnenja, da je v glasbi zadovoljstvo, uresničitev želja in vse tisto, kar človeka duševno bogati in osrečuje. Kako zelo, pa boste prav gotovo poslu.
„Muziciranje v skupini, orkestru ima prav poseben čar. Kot članstvo določne skupine, pa naj si bo to vokalna, inštrumentalna ali mešana zasedba, sem vedno dojemal kot privilegij. Energija, ki jo ustvarjaš s kolegom prijateljem in človekom, ki ima zelo podoben pogled na glasbo, ne glede na zvrst, popelje človeka v višave, v svet občutkov, ki jih je zelo težko ubesediti. Stati pred skupino pa pomeni odgovornost, veliko mero strpnosti, idej in domišljije, da zven tona inštrumenta ali glasu postane posebej bogat; da tudi od vsakdanjega tempa utrujen človek zašili z ušesi. Poleg odgovornosti pa vodenje predstavlja velik užitek, saj kljub temu, da vodjo glasba spremlja skorajda vedno, se velikokrat zgodi, da se naježi koža tudi njemu. Privoščim vam veliko prijetnih doživetij, torej dobre hrane za vašo dušo, najsi bo to ob poslušanju glasbe ali kako drugače“, je koncert zaključil moderator Andrej Tibaut.
Že pred tem je vse prisotne pozdravil tudi ravnatelj GŠ Gornja Radgona, Tomaž Polak, ki je izrazil zadovoljstvo nad tokratnim koncertom kot nad dosežki šole v šolskem letu, ki se končuje. „Skupaj smo osvojili 8 zlatih, 16 srebrnih, 4 bronasta priznanja ter 3 priznanja za udeležbo. Na 3. mednarodnem tekmovanju saksofonistov v Kopru pa smo dosegli 11.mesto. Vsi ti odlični dosežki so podeljeni iz strani mednarodnih žirij. Kot ravnatelj šole sem upravičeno ponosen na naše učence in seveda na strokovno pedagoške delavce GŠ Gornja Radgona, s katerimi v dobri harmoniji dokazujemo, da smo glasbeni zavod vreden zaupanja, ki uspešno izpolnjuje zastavljeno vizijo. V največje zadovoljstvo pa nam je, da se naši učenci z veseljem vključujejo v naše programe in da radi prihajajo v glasbeno šolo“, je dejal ravnatelj Polak.