SEJEM „MEGRA 2007“ ZADOVOLJIL VSE OKUSE
Mednarodni sejem gradbeništva privabil 20.000 obiskovalcev...
V Gornji Radgoni se je konec tedna (zadnji dan letošnjega marca) zaključil jubilejni, 20. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov Megra 2007. V petih dneh si je razstavno blago 452 razstavljalcev iz 21 držav na 18.700 kvadratnih metrov razstavnih površin ogledalo 20.000 obiskovalcev. Megra je stičišče vseh vidikov gradnje od načrtovalcev do izvajalcev preko ponudbe materialov, postopkov, mehanizacije, orodij in opreme za vse načine gradnje. Letos je sejem potekal pod sloganom Z vetrom novih energij, vodilna tema pa so bili obnovljivi viri energije. „Dobro obiskani in odmevni so bili strokovni posveti, ki so obravnavali teme, zanimive za slovenski in širši slovenski prostor. Veliko zanimanja najširšega kroga obiskovalcev pa so kot letošnja novost požela tudi brezplačna strokovna svetovanja, ki so imela težišče na rabi obnovljivih virov energije“, je ob koncu sejma povedal direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec.
Na sejmišču so zgradili tudi manjšo solarno elektrarno, ki je poskusno obratovala ves čas sejma in dodajala v slovensko električno omrežje električno energijo iz naravi prijaznega vira. V isti sapi, ali bolje, z vetrom novih energij, pa se oziramo tudi v prihodnost, saj snujejo nove projekte in vsebine, ki bodo sejem Megra oplemenitile že naslednje leto. Nadaljevali bodo s predstavitvijo obnovljivih virov energij in varovanja okolja, dodali pa jima bomo še področje komunale in urejanja infrastrukture. „Kot organizator 20. jubilejnega mednarodnega sejma gradbeništva in gradbenih materialov Megra, smo zadovoljni tako glede udeležbe razstavljavcev in obiskovalcev, kot tudi z njihovimi vtisi. Dobro obiskani in odmevni so bili strokovni posveti, ki so obravnavali teme, zanimive za slovenski in širši slovenski prostor. Veliko zanimanja najširšega kroga obiskovalcev pa so kot letošnja novost požela tudi brezplačna strokovna svetovanja, ki so imela težišče na rabi obnovljivih virov energije. Usmerjenost v varovanje okolja je dokazal tudi Pomurski sejem, saj smo na sejmišču zgradili manjšo solarno elektrarno, ki je poskusno obratovala ves čas sejma in dodajala v slovensko električno omrežje električno energijo iz naravi prijaznega vira. Ob jubileju sejma smo se ozrli v njegovo zgodovino, analizirali njegov pomen za gradbeno panogo, za domači in širši prostor. Skupaj z razstavljavci smo ugotovili, da Slovenija in mednarodno okolje, v katerega prireditev sega, potrebuje sejem Megra. Z njim promovira celotno dejavnost, oživlja investicije v gradbeništvu, pa tudi navdušuje mlade za izobraževanje in iskanje poklicne prihodnosti v gradbeništvu. Pomurski sejem je ob jubileju nagradil posameznike, ki so najbolj zaslužni za gradnjo sejma Megra v preteklih desetletjih, ki so mu prispevali sveže ideje in vedno nove vsebine“, je dodal Erjavec.
Temeljni poudarek jubilejnega sejma je bil namenjen obnovljivim virom energije. Z njimi je prinesel kot pomembno novost za obiskovalce vsakodnevno brezplačno svetovanje energetskih strokovnjakov in strokovnjakov s področja gradbeništva in urejanja okolice. Ti so vsak sejemski dan pojasnjevali možnosti pridobivanja nepovratnih sredstev za zmanjševanje porabe energije ter gradnjo ogrevalnih sistemov na obnovljive vire energije, opisovali ogrevanje in hlajenje stavb z obnovljivimi viri, energetske preglede ter termografijo stavb, gradnjo nizkoenergijske in pasivne hiše, cene in stroškovna razmerja med energenti, uporabo toplotnih črpalk, solarnih sistemov, sodobne kurilne naprave na fosilna goriva ter lesno biomaso… Svetovali so jim, kako zmanjšati porabo energije v zgradbah, izbrati primerne obnovljive energetske vire, najprimernejše stavbno pohištvo, ter toplotno zaščito stavb. Spremljevalni program je poleg s svetovanji široki publiki in ustvarjalnimi delavnicami za osnovnošolsko mladino in učitelje naravoslovnih predmetov ponudil zanimivo bero strokovnih posvetov.