BENEDIŠKIM GASILCEM NOVA TERMO KAMERA
Nova pridobitev bo gasilcem olajšala dela, predvsem reševanje ljudi, živali in premoženja.
Začetek letošnjega adventnega časa bo še posebej ostal v lepem spominu gasilcem iz PGD Benedikt in celotne Gasilske zveze Lenart v Slovenskih goricah. Kako tudi ne, ko pa so postali bogatejši za še eno pomembno pridobitev – termo kamero, ki jim bo gotovo v veliki meri olajšala delo, predvsem reševanje ljudi, živali in premoženja. Novo termo kamero Bullard Eclipse LD, ki stane dobrih 10.000 evrov, so gasilci PGD Benedikt prejeli od Uprave za zaščito in reševanje, kupljena pa je bila na razpisu Ministrstva za obrambo za potrebe Uprave RS za zaščito in reševanje. PGD Benedikt pa je eno izmed društev po Sloveniji, ki je bilo deležno te pomembne pridobitve. Termo kamera je namreč postala pomemben del gasilske opreme, saj je gasilcem v veliko pomoč pri odkrivanju še tlečih žarišč. S kamero najlažje odkrijejo morebitna živa bitja (ljudi, živali...) v coni požara, po končanem gašenju pa lahko preverijo pogorišče in okolico, ter se prepričajo, da ni več žarišč, ki bi lahko povzročili ponoven vžig.
V imenu Uprave RS za zaščito in reševanje, je novo pridobitev poveljniku PGD Benedikt in svojemu namestniku v Gasilski zvezi Lenart, Francu Laknerju, izročil predsednik omenjene zveze, Leopold Omerzu. Slednji je dejal, da Gasilska zveza Lenart pokriva šest občin (Lenart, Benedikt, Cerkvenjak, Sveta Ana, Sveti Jurij v Slovenskih goricah in Sveta Trojica), doslej pa so termo kamero imeli le v PGD Lenart. Zato je nova kamera za PGD Benedikt dobrodošla za celotno območje. „V prostovoljnih gasilskih društvih na območju Gasilske zveze Lenart dajemo velik poudarek kvalitetnemu usposabljanju gasilskega kadra in nenehno si prizadevamo za večjo varnost naših gasilcev ob intervencijah, ki pa so vedno bolj zahtevne in kompleksne, Posledica tega je potreba po novi tehnološko napredni opremi, s katero bomo ta pričakovanja tudi izpolnili. Iz teh razlogov smo ugotovili, da moramo v najkrajšem času nujno nabaviti »termo kamero«, ki nam bi bila v pomoč pri zahtevnih posredovanjih, predvsem pri odkrivanju žarišč in iskanju pogrešanih oseb v objektih ob požarih in drugih nesrečah. Seveda bo tudi odločitev o gašenju, po pregledu s kamero, lažja in učinkovitejša“, je med drugim poudaril Omerzu.
Še bolj vesel in zadovoljen je bil domači gasilski poveljnik v Benediktu, Franc Lakner, ki je dejal, da so v letošnjem letu že imeli dva večja požara in nekaj manjših posredovanj. Sedaj jim bo termo kamera še dodatno olajšala delo. Lakner je dodal, da bodo v ta namen, torej za delo s kamero, izobrazili vseh 33 operativcev, za začetek pa so že usposobili eno desetino operativnih gasilcev. Smo solidno opremljeno društvo 3. kategorije, s skoraj stotimi članicami in člani, med katerimi je 33 operativcev. Dobro sodelujemo s stanovskimi kolegi iz celega območja, seveda tudi z našo občino“, je dejal poveljnik benediških gasilcev Franc Lakner, ki je izrazil upanje, da jim bo ob praznovanju 90. letnice obstoja, v letu 2017, uspelo kupiti novo gasilsko vozilo.
Obramba pred požari in drugimi nepredvidljivimi nesrečami je že dolga stoletja ena od humanitarnih domen človeštva. Ob vpogledu v kronike vidimo, da so si tudi pri Benediktu v Slovenskih goricah prizadevali za izboljšanje požarne varnosti. Tako zasledimo zapis iz leta 1910, ko napredni možje ustanovijo Prostovoljno požarno obrambo. Leta 1912 ji sledi Vojaško veteransko društvo Sv. Benedikt. Od leta 1927 deluje Prostovoljno gasilsko društvo Sv. Benedikt, ki se zaradi pomembnosti v okraju leta 1933 povzdigne v Prostovoljno gasilsko četo Sv. Benedikt. Po drugi svetovni vojni zaznamo silovit razmah gasilstva na povsem novih temeljih mlade socialistično usmerjene države Jugoslavije in SR Slovenije. Od maja 1945 dalje je benediško gasilstvo delovalo pod okriljem narodne milice, že od februarja 1946 pa deluje kot Prostovoljno gasilsko društvo Benedikt.