ŠESTIČ SO POTRGALI „ČOLNIKOVO TRTO“
Na slovesni trgatvi so poskusili kakšen je bil lanski pridelek; Letos bo vina nekoliko manj, a je še bolj sladko...
V neposredni bližini hiše v kateri je pred 182 let bil rojen veliki narodnjak, domoljub, veterinar in vinogradnik Dominik Čolnik, pri Svetih Treh kraljih nad Benediktom v Slovenskih goricah, so benediški vinogradniki pripravili 6. Čolnikovo trgatev. Predsednik Društva vinogradnikov Benedikt ter benediški viničar, sicer pa vinski vitez Zlatko Borak, in župan občine Benedikt, Milan Gumzar, sta pripravila posebno svečanost, na kateri so opravili posebno trgatev. Šestič so namreč potrgali grozdje s svojih „treh vinskih kraljic“, na katere so slovenskogoriški vinogradniki še posebej ponosni: Čolnikovo trto – potomko stare trete, najstarejše žlahtne vinske trte na svetu, ki že več kot 400 let raste in rodi na mariborskem Lentu; Radgonsko ranino – avtohtono sorto Radgonsko – Kapelskih goric ter Slovenjegoriški klinton, star več kot 80 let. Na letošnji svečani trgatvi, se je ob kozarcu rujnega, zbralo kar nekaj gostov, predvsem vinskih vitezov, županov in vinogradnikov. Prireditev, katero je povezovala mlada domačinka Larisa Pšeit, so vsekakor popestrili s kulturnim programom, seveda pa ni manjkalo niti kulinaričnih dobrot in dobre kapljice.
Ob spremljavi Jurovskega okteta iz Sv. Jurija v Slovenskih goricah, ki kmalu, enako kot Društvo vinogradnikov Benedikt, katerega vseskozi vodi Zlatko Borak, obeležuje 10. letnico delovanja, je prisotne nagovoril domači župan Milan Gumzar, ki ima veliko zaslug za uspeh tako trte kot občine v celoti. Prisotne je pozdravil tudi viničar in predsednik društva vinogradnikov Zlatko Borak, brez katerega bi vinogradništvo v Benediktu in okolici gotovo bilo veliko bolj revno. in dokler je harmonikar Janez Perko, član Završkih fantov, odigral nekaj vinogradniško-vinskih skladbic, so pridni Benedičani že pospravili svoj vinski zaklad, svojo žlahtno rožico- Čolnikovo trto. Letos je letina, predvsem zaradi suše, bila nekoliko bolj skromna kot prejšnja leta, a je zato kakovost še višja kot lani. Kljub vsemu sta viničar in župan, Zlatko Borak in Milan Gumzar, ki sta skupaj z domačim župnikom Marjanom Rolo ter vinskim vitezom Milanom Kolaričem, vrezala prve grozde, zadovoljna z letino, saj so skupaj natrgali več deset kilogramov modrih in rumenih grozdov, katere so nato stisnili in iz katerih bodo v naslednjih mesecih izšolali nekaj deset litrov dobre kapljice. Že tokrat so preverili kakšen je bil lanski letnik „benediškega trojčka“, ter nekaj čiste „modre kavčine“ z Lenta, katero najprej stiskajo ločeno. In ugotovili so, da je odlična!
Cepljenko najstarejše vinske trte na svetu, ki že več kot 400 let raste na Lentu ob reki Dravi, so sicer pri Svetih Treh krajih (v neposredni bližini rojstne hiše Dominika Čolnika, ki je živel med leti 1830 in 1893) zasadili leta 2005, in so jo poimenovali kar „Čolnikova trta“. Poleg omenjene žametne črnine – modre kavčine, pa sta zraven še trs avtohtone sorte Radgonsko – Kapelskih goric, Radgonske ranine, katero so zasadili leta 2006, ter domači klinton, ki tam raste že najmanj 80 let. Sicer pa ne gre prezreti, da je prvo ledeno vino na svetu sploh bilo pridelalo ravno pri Čolniku v Benediktu, in sicer davnega leta 1859. Istega leta se je to zgodilo tudi nekje v Nemčiji o čem so takrat mediji veliko poročali o Benediktu pa ni bilo govora..., mnogi pa tega, žal niti danes ne vedo!