BOJAN ŠROT: SLOVENIJA NAS POTREBUJE
Pred natanko dvajsetimi leti, 15. avgusta 1988, so se v Kulturnem domu v Gornji Radgoni, zbrali številni pobudniki – kmetje in ustanovili Slovensko kmečko zvezo (SKZ), ...
Predsednik SLS izrazil dvom o obstoju demokracije v Sloveniji; Obeležili so 20. obletnico ustanovitve Slovenske kmečke zveze - Podružnica Gornja Radgona
Pred natanko dvajsetimi leti, 15. avgusta 1988, so se v Kulturnem domu v Gornji Radgoni, zbrali številni pobudniki – kmetje in ustanovili Slovensko kmečko zvezo (SKZ), Podružnico Gornja Radgona. In ker gre za pomemben dogodek v novejši slovenski zgodovini, je posebni organizacijski odbor pripravil srečanje, na katerem so na dostojen in primeren način obeležili lep jubilej. Skupaj z ustanovitelji radgonske podružnice SKZ, so na turistični kmetiji Roškar v Lastomercih, jubilej proslavili tudi sedanji aktivisti in številni gostje, med katerimi kar nekaj županov, predsednik SLS Bojan Šrot, predsednik OO SLS za Prlekijo in direktor DARS Tomislav Nemec in drugi. Na svečanosti, katero so popestrili s priložnostnim kulturnim programom (nastop: Ženski pevski zbor Gornja Radgona, folklorna skupina KD Janko Divjak Kapela in kulturno društvo Godba na pihala Gornja Radgona), so prisotne pozdravili takratni pobudnik ustanovitve podružnice SKZ, in predsednik organizacijskega odbora, mag. Janko Slavič, prvi predsednik takratne radgonske podružnice SKZ, Roman Muhič, radgonski župan Anton Kampuš, podpredsednik KGZ Slovenije Branko Tomažič, Aleš Primc, urednik knjige „20 let SKZ“ ter prvi predsednik ljutomerske izpostave SKZ Franc Štuhec. Vsi govorniki so se predvsem spomnili minulih 20 let delovanja SKZ. Prvi predsednik SKZ Podružnica Gornja Radgona Roman Muhič pa je dejal, je bila SKD pred dvajsetimi leti ustanovljena zaradi krize v kmetijstvu. Podobna kriza se pojavlja v kmetijstvu tudi danes, zato se bodo morali kmetje spet združiti, da bodo to krizo preživeli. Po besedah Romana Muhiča s pridelki, za pridobitev katerih se trudijo kmetje, služijo trgovci. Kmet pa ima od tega le malo. Zaradi tega, je nujno potrebno, da se razmere v slovenskem kmetijstvu spremenijo.
Slavnostni govornik na prireditvi, predsednik SLS Bojan Šrot pa je v svojem nagovoru prisotne spomnil, kako veliko in za Slovenijo pomembno delo so opravili ustanovitelji SKZ Podružnice Gornja Radgona. Poudaril je, da tudi letos, ko so pred nami parlamentarne volitve, SLS združuje pozitivno energijo in odločnost, tako kot so jo pred dvajsetimi leti ustanovitelji SKZ. Predsednik SLS Bojan Šrot je ob tej priložnosti tudi izrazil dvom o dejanskem obstoju demokracije v Sloveniji, ki naj bi bila le navidezna. Ponovno je spomnil na izjemen pomen demokracije, za katero smo se Slovenci in Slovenke zavzemali pred dvajsetimi leti, in pozval, da se moramo zanjo boriti tudi danes. Kajti demokracija po njegovih besedah ni nekaj, kar si izboriš in ostane za vedno, zanjo se je treba vselej aktivno zavzemati in boriti. Šrot je povzel nekdanje znamenite besede prvega predsednika SKZ Ivana Omana: »Na volitve gremo zato, da zmagamo!«, in tudi letos je tako: SLS gre na volitve zato, da zmaga, to zmago pa pomeni boljši rezultat na volitvah od tistega izpred štirih let. V nasprotnem bo sam zagovarjal tezo, da se stranka, če bo dosegla slabši izid kot leta 2004, umakne v opozicijo. Kljub temu pa je Šrot, enako kot tudi drugi strankarski veljaki prepričan, da letos ne morejo biti slabši kor na zadnjih volitvah pred štirimi leti, ko so osvojili 6,82 % (sedem poslanskih mest) volilnega telesa.
Letos so kandidati SLS, skupaj s Stanko mladih Slovenije (SMS) vsi sedanj poslanci razen Stanislava Brenčiča, ki se je odločil za upokojitev, potem vsi trije ministri in župani, med njimi: Ivan Žagar, Radovan Žerjav, Janez Podobnik, predsednik uprave Dars, Tomislav Nemec ipd. SLS sicer obljublja: Cenejšo državo, skrb za okolje, zavzemanje za zdravo hrano, skladen regionalni razvoj, ohranitev podeželja in stimulativno družinsko politiko, njihova posebnost pa je tudi na poudarku prostovoljnemu delu.