KLET MAROF ZA 300.000 LITROV VRHUNSKEGA VINA

Prav prijetno in veselo je v četrtek, 3. septembra bilo v Mačkovcih na Goričkem. Ko so le dober streljaj stran, v Tešanovcih uradno odprli 58. svetovno prvenstvo v oranju, se je ...
Goričko dobilo novo enkratno turistično destinacijo Prav prijetno in veselo je v četrtek, 3. septembra bilo v Mačkovcih na Goričkem. Ko so le dober streljaj stran, v Tešanovcih uradno odprli 58. svetovno prvenstvo v oranju, se je namreč v Mačkovcih začela druga slovesnost. Svoja vrata je odprla nova vinska klet Marof. V novih, sodobnih in lepih prostorih na 1.200 kvadratnih metrih površine bo panvitina vinogradniška družba razpolagala z okoli 300,000 litrov (80.000 hrastovih sodov, 220.000 sodov iz nerjavečega jekla) zmogljivosti. Hkrati je v novih prostorih omogočena pokušina vin z multimedijsko podporo, in sicer za do 80 oseb. Novo klet so sicer namenu predali minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, dr. Milan Pogačnik, minister za Slovence po svetu, dr. Boštjan Žekš, predsednik uprave Intering holding, Stanko Polanič, predsednik uprave Panvite, mag. Dejan Židan in direktor kleti Marof, Erich Krutzler. Naložba v klet je vredna 3,2 milijona evrov. Pričakujejo, da bodo zanjo dobili tudi 1,3 milijona evrov nepovratnih sredstev iz virov Evropske unije. Z enologom Erichom Krutzlerjem želijo v Panviti biti vodilna klet v Evropi. Lani so napolnili 15 tisoč steklenic, v petih letih na nameravajo prodati že 250 tisoč steklenic.
Erich Krutzler, enolog in direktor kleti Marof pa je o filozofija pridelovanja vin v Panviti povedal: „Naša filozofija pridelovanja vin je “ne delamo vina”, saj verjamemo, da v vinogradih ne raste grozdje, ampak vino. To pomeni, da človek ne more dodati ničesar ali v veliki meri spremeniti, kar prihaja iz vinograda. Če na najbolj primerni prsti zanj raste zrelo in zdravo grozdje, lahko pridelovalec vin v kleti le pokvari kakovost, ne pa, da jo poviša! Zatorej uporabljam le zdravo pamet in poslušam srce pri vseh odločitvah, dokler vino ni v steklenicah. Vse grozdje je ročno obrano v različnih obdobjih. V kleti ne uporabljamo nobenih modernih vinskih kozmetičnih dodatkov in tehnik, ki delajo vina enaka po vsem svetu“.
Poleg postavitve nove kleti so v Mačkovcih obnovili tudi nekdanjo vilo grofov Szapary, zgrajeno leta 1897, v kateri je bila pozneje tudi šola. Program vinarstva nameravajo na tej lokaciji v prihodnje nadgraditi s programom turizma. Kot je povedal lastnik Panvite Stanko Polanič, bodo, če bodo uspešni na razpisu za sredstva za izgradnjo turističnih infrastrukturnih objektov, že prihodnje leto začeli graditi nov objekt, v katerem bo 16 apartmajev in restavracija.