LETOS 200.000 OBISKOVALCEV POMURSKEGA SEJMA
Kljub neugodni „sejemski klimi“ v Evropi, so radgonski sejmarji tudi v letu 2007 uspešno poslovali. Pravzaprav je to, po oceni direktorja Janeza Erjavca, bilo eno ...
Še eno uspešno sejemsko leto v Gornji Radgoni
Kljub neugodni „sejemski klimi“ v Evropi, so radgonski sejmarji tudi v letu 2007 uspešno poslovali. Pravzaprav je to, po oceni direktorja Janeza Erjavca, bilo eno najuspešnejših let družbe Pomurski sejem po osamosvojitvi Slovenije. Na posebnem konec letnem srečanju z novinarji je Erjavec skupaj s praktično vsemi zaposlenimi izrazil tudi upanje, da se bo uspešno poslovanje sejemske bražne, kljub vsem pritiskom nadaljevalo tudi v prihodnje. Pomurski sejem je sicer v letu 2007 organiziral štiri sejme in šest strokovnih ocenjevanj kakovosti izdelkov. Skupna letna kvadratura sejmov je obenem s predstavitvenimi površinami, razstavami živali, vzorčnimi nasadi in demonstracijskimi poligoni obsegala 143.400 kvadratnih metrov površin. Na sejmih v organizaciji Pomurskega sejma se je predstavilo 2.272 podjetij iz 34 držav, obiskalo pa jih je malenkost manj kot 200.000 obiskovalcev, med katerimi je vedno več tujcev. Pa naj še kdo reče, da tudi Gornja Radgona nima veliko (vsaj dnevnih) turistov. Na mednarodnih ocenjevanjih kakovosti pod okriljem 45. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma je bilo ocenjenih 1.234 izdelkov, ki jih je prijavilo 346 proizvajalcev iz osmih držav.
V letu 2007 je najprej na sporedu bil sejem Megra - 20. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov, sledil je sejem Lov, pod geslom: Naravnost k naravi, 5. mednarodni sejem lovstva, ribištva, turizma in aktivnosti v naravi. Kot vedno pa je v ospredju bil osrednji radgonski sejem, pod geslom: Dobro obdelano – odlično postreženo, in sicer 45. mednarodni kmetijsko-živilski sejem. To je največja prireditev v organizaciji Pomurskega sejma je najrazličnejše ciljne skupine obiskovalcev, ki so tako ali drugače povezani s pridelavo in predelavo hrane, privabljala z več kot 60 strokovnimi, poslovnimi in družabnimi dogodki. Njegovo vsebino so poleg razstavljavcev sooblikovale najpomembnejše slovenske institucije s področja kmetijstva in živilstva: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije, GZS Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Obrtna zbornica Slovenije, Kmetijski institut Slovenije, Zavod za gozdove Slovenije, interesna gospodarska združenja GIZ mlekarstvo, GIZ meso - izdelki, kmetijsko-živilsko šolstvo Slovenije. Pridružil se jim je tudi evropski direktorat za kmetijstvo in razvoj podeželja. Najpomembnejši stalni strokovni del sejma so bile razstave živali in vzorčni nasadi rastlinske proizvodnje. Dobro obiskani in odmevni so bili stanovski in družabni dogodki: srečanje vinskih kraljic Slovenije, sommelierjev, 4. viteški turnir slovenskega vina, razglasitev rezultatov in podelitev medalj mednarodnih ocenjevanj mesnih in mlečnih izdelkov, sadnih sokov in brezalkoholnih pijač, kmetijske mehanizacije ter odprtega državnega ocenjevanja vin Vino Slovenija - Gornja Radgona, srečanje domačih in novinarjev iz tujine ob pokušnji s šampioni nagrajenih vin. Sejem so popestrila merjenja moči, znanja in spretnosti. Plesni pari so tekmovali v plesanju polke, potekal je izbor najtežje buče, na sporedu je bilo 9. državno sekaško prvenstvo lastnikov gozdov, tekmovanje deklet v košnji, tekmovanje silakov v vlečenju vrvi, zabavna etno prireditev "Prekmursko gostüvanje". In sejemska sezona se je zaključila z „vojaškim sejmom“, pod geslom: Strategija in tehnika sodelovanja - 4. mednarodni sejem znanja, tehnike in sredstev za obrambo.
Sama organizacija sejmov pa ni edina dejavnost Pomurskega sejma, kajti tudi v letu 2007 je bilo kar še nekaj projektov. Pomurski sejem namreč skrbi tudi za promocijo svojih razstavljavcev na sejmih v tujini. V letošnjem letu jih je popeljal na sejem GAST, ki je potekal v Splitu od 5. do 9. marca 2007. Predstavljalo se je 6 slovenskih podjetij, ki so razstavljala na prostoru velikosti 91m2. Skupinsko razstavo je organiziral tudi na sejmu SASO, ki je potekal v Splitu od 24. do 28. oktobra. Na tem sejmu se je predstavilo 8 slovenskih podjetij, ki so razstavljala na prostoru velikosti 72m2.
13-ič zapovrstjo je v organizaciji Pomurskega sejma potekala mednarodna slikarska kolonija “Vinogradi obeh bregov Mure”. Ob sejemskih projektih in ocenjevanjih kakovosti je Pomurski sejem tudi v letu 2007 vodil projekt Vinska kraljica Slovenije, ki ga je v letu 2007 zastopala izbranka Maja Benčina iz Lož pri Vipavi. V sejemskih halah in na zunanjem prostoru je Pomurski sejem gostil različne izvensejemske dogodke, med katerimi je bila med odmevnejšimi proslava v čast generalu Rudolfu Maistru.
Enako pestro bo tudi v letu 2008, kajti spet bo Pomurski sejem povezoval poslovneže, strokovnjake in stanovske kolege na treh sejmih in šestih strokovnih ocenjevanjih kakovosti izdelkov. Uveljavljene prireditve bo obogatil z novimi vsebinami, programi, spremljajočimi prireditvami, poslovnimi in strokovnimi srečanji, živimi predstavitvami izdelkov, strokovnimi delavnicami, tekmovanji v kakovosti in spretnostih, ter različnimi oblikami zabavnega druženja.
Da bi razstavljavcem in obiskovalcem zagotovil kar najboljše razmere, bo tudi v letu 2008 nadaljeval s posodabljanjem sejemske infrastrukture, ter izboljšavami tehničnega servisa in drugih storitev za obiskovalce in razstavljavce. „V letu 2008 bo najprej 16. mednarodni sejem embalaže, pakiranja, logistike, trgovine in tržnega komuniciranja (5.-7. marec 2008). Sledi sejem Megra -
21. mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov (1.–5. april 2008). Osrednja prireditev pod geslom Z rodovitim poreklom, bo vsekakor 46. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, ki bo med 23.-29. avgustom 2008“, pravi Janez Erjavec, ki dodaja, da bo od letošnjega leta tudi sejem Lov postal bianalen, torej se bo odvijal vsako drugo leto.
Vsekakor pa v letu 2008 ne gre prezreti dogodke, kot so: 32. odprti natečaj Slovenski oskar za embalažo (24.1.2008); 29. mednarodno ocenjevanje mesa in mesnih izdelkov (22,–23.5.2008 - ocenjevanje svežega mesa) ter (17.–20.7.2008-mednarodno ocenjevanje mesnih izdelkov); 22. mednarodno ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov (3.–6.7.2008); 12. mednarodno ocenjevanje sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in mineralnih vod (5.6.2008); 34. odprto državno ocenjevanje vin - Vino Slovenija Gornja Radgona (21.–25.7.2008); 28. mednarodno ocenjevanje kmetijske mehanizacije in opreme (22.8.2008). „Tudi v letu 2008 organizira Pomurski sejem poleg sejmov in ocenjevanj v Gornji Radgoni predstavitev slovenskih podjetij na sejmu GAST, ki bo v Splitu od 5. do 9. marca 2008, ter na sejmu SASO, ki bo v Splitu od 22. do 26. oktobra. V letu 2008 bo Pomurski sejem tradicionalno nadaljeval tudi projekt Vinska kraljica Slovenije, ki ponaša v svet dober glas o Sloveniji kot vinski in gostoljubni turistični deželi, doma pa skrbi za dvigovanje vinske kulture. Nova Vinska kraljica Slovenije za leto 2008, Svetlana Širec iz Krčevine pri Vurbergu, bo okronana 11. januarja v hotelu Radin v Radencih“, je še dejal Erjavec.