NASPROTUJEJO GRADNJI LETALSKEGA MUZEJA V RAKIČANU

Potem ko se nekaj časa niso oglašali v zvezi z načrtovano gradnjo letalskega muzeja v Rakičanu pri Murski Soboti, so iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije znova opozorili, da ostro nasprotujejo tej ideji. Na ...
ZEG Slovenije je znova opozorilo odgovorne, da so proti nameravani gradnji letalskega muzeja v obliki steklene piramide v Rakičanu Potem ko se nekaj časa niso oglašali v zvezi z načrtovano gradnjo letalskega muzeja v Rakičanu pri Murski Soboti, so iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije znova opozorili, da ostro nasprotujejo tej ideji. Na ministrstvo za okolje in prostor; ministrstvo za promet; ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano; na odbor za okolje in prostor Državnega zbora RS, ter Mestno občino Murska Sobota, so namreč posredovali svoje nasprotujoče se stališče. „Kot nevladna okoljska organizacija ponovno javno protestiramo proti nameravani gradnji letalskega muzeja v kraju Rakičan (MO Murska Sobota) v obliki steklene piramide“, sporočajo iz ZEG, ki jih je zmotilo, da se tudi v tem času največje recesije ponovno veliko govori in piše „o visoki stekleni piramidi (148 metrov), v kateri bi bil evropski aeronavtični - letalski muzej“.
V njej naj bi poleg muzeja uredili še adrenliski in vodni park, kinodvorane, knjižnico, restavracije na 35.000 kvadratnih metrih površin, za okoli dva milijona obiskovalcev na leto (?), 1100 delovnih mest (bomo tam zaposlili odpuščene »Murine« delavke, se sprašujejo v ZEG), 4730 parkirnih mest in druge neumnosti, kot poudarjajo v ZEG. „V prostorih MO Murska Sobota sta o tem baje pred dvema letoma že dogovorila župan Anton Štihec, ter poslanec Zmago Jelinčič, pobudnik piramide in obenem predsednik Letalske zveze Slovenije. Taisti župan, ki je dal posekati soboške platane! To pomeni, da bo ta župan pozidal še tisto rodovitno zemljo okoli mesta, katere mu še ni uspelo s številnimi trgovskimi centri. Na eni strani Vlada RS in Ministrstvo za kmetijstvo in gozdarstvo zgroženo ugotavljata, da zgubimo v Sloveniji dnevno za tri kmetije rodovitne zemlje, na drugi strani pa predstavnik lokalne SDS brezbrižno pozidava pomursko žitnico. V ZEG–u smatramo, da pri tem okolju neprijaznem projektu, sredi prekmurskih ravnin, gre za več nepremišljenih potez nekaterih vplivnih posameznikov, ki sproti pozabljajo na obstoječo okoljsko zakonodajo, dolgoročni okoljski razvoj (NPVO, KOP..), zavarovano in še ohranjeno pokrajino ob reki Muri in Krajinskem parku Goričko“, poudarja predsednik ZEG Karel Lipič.
Po njegovem naj bi na obrobju mesta Murska Sobota bi zrasla 148 metrov visoka steklena piramida, dva metra višja od Keopsove (zakaj le?), katero naj bi okoljevarstveniki in prebivalci Prekmurja podoživljali kot: kazilo celovite podobe, še delno neokrnjene pokrajine (ravenskega, dolinskega in goričkega in sveta ob reki Muri..), in s tem , hudim okoljskim posegom v obliki piramide, kot vnesenega tujka v ta naš največji panonski ravninski prostor; ogrožanja razvoja turistične podobe pokrajine, razvoja Term 3000, ekološkega, kmečkega in mehkega turizma; v neposredni okolici se bo kvaliteta življenja in bivanja ljudem bistveno zmanjšala (večje emisije iz prometa,hrup, obremenitev vodnih virov in podtalnice, odpadki, poselitve naravnega prostora,..itd.).
„Zato se ZEG javno sprašuje: ali v času te vlade še velja domača in tuja okoljska zakonodaja in njeno izvajanje v praksi (ZVO, NPVO, KOP, Agenda 21, Aarhuška konvencija …) in če; za katere sloje občanov?!; ali v Sloveniji premoremo še kaj neodvisne stroke (krajinski arhitekti, načrtovalci prostora po UE , varuhi krajine in podeželja.. ) in samostojnih (neodvisnih od tekoče politike in kapitala) institucij za celovito presojo vplivov na okolje, ki si upajo javno spregovoriti o tem spornem projektu!?. ZEG poziva svetnike in svetniške skupine MO Murska Sobota ter župane prekmurskih občin, da zavrnejo, to noro idejo gospoda Jelinčiča in preprečijo gradnjo, kot so to že storili leta 2006 za občino Velika Polana, kjer so ponujali lokacijo za trajno odlagališče za srednje in nizko radioaktivne odpadke“, dodaja predsednik ZEG-a Karel Lipič, univ. dipl. ing.