POMURSKE LEKARNE ZAKLJUČILE AKCIJO LEPO POZDRAVLJENI
Pri Pomurskih lekarnah iz Murske Sobote so v maju sklenili akcijo »Lepo Pozdravljeni«, v okviru katere so v minulih osmih mesecih opozarjali na pravilno in varno uporabo zdravil in na pomen strokovnega ...
Predavanj se je udeležilo okoli 2.100 slušateljev in letos načrtujejo nadaljevanja akcije
Pri Pomurskih lekarnah iz Murske Sobote so v maju sklenili akcijo »Lepo Pozdravljeni«, v okviru katere so v minulih osmih mesecih opozarjali na pravilno in varno uporabo zdravil in na pomen strokovnega svetovanja pri uporabi zdravil. Tako so pripravili v desetih različnih krajih v Pomurju po devet sklopov predavanj, ki se jih je udeležilo okrog 2100 slušateljev. V okviru akcije Lepo Pozdravljeni so predavatelji oz. farmacevti iz Pomurskih lekarn predstavili devet različnih strokovnih tem. Predavanja so potekala v času od septembra 2008 do maja 2009, na različnih lokacijah po Pomurju, kjer imajo Pomurske lekarne svoje lekarne. Teme so bile aktualne glede na letni čas in aktualnost določenih tematik. Tako so v jesenskem času predavali o zdravilnih rastlinah in zdravil iz zdravilnih rastlin, v zimskem času o prehranskih dopolnilih, gripi in prehladu ter pravilni in varni rabi vitaminsko – mineralnih dodatkov. V spomladanskem času pa o nespečnosti, potovalni lekarni in alergijah ter ambroziji. Predavanja so potekala po celem Pomurju, v Murski Soboti, Ljutomeru, Lendavi, Gornji Radgoni, Sv. Juriiju ob Ščavnici, Beltincih, Črenšovcih, Turnišču, Dobrovniku in Puconcih.
Namen akcije je bil osveščanje prebivalcev regije o tem, kako pomembno je pravilno in varno jemati zdravila in druga zdravilna sredstva ter kako pomembno je dobro in kakovostno svetovanje strokovnost zaposlenih v lekarnah, saj je meja, ki loči zdravilo od strupa zelo ozka. Ključno je torej kako jemljemo zdravilo in ne le katero. V okviru akcije »Lepo Pozdravljeni« so farmacevti iz Pomurskih lekarn predstavili devet različnih strokovnih tem, ki so bile aktualne glede na letni čas in zanimivost določenih tematik. »V jesenskem času smo predavali o zdravilnih rastlinah in zdravilih iz zdravilnih rastlin, v zimskem času o prehranskih dopolnilih, gripi in prehladu ter pravilni in varni rabi vitaminsko – mineralnih dodatkov. V pomladnem času pa o nespečnosti, potovalni lekarni, alergijah in ambrozija«, je med drugim povedala Polonca Fiala, mag. farm, ena od predavateljev, ki je dodala: »Samozdravljenje postaja danes pomemben del ohranjanja in varovanja zdravja vsakega posameznika in vedno več ljudi išče nasvete v lekarnah. Zato mora farmacevt postati zdravnikov sodelavec ter pacientov zaupnik in ne samo vročevalec zdravil. Tudi temu smo v okviru predavanj posvečali velik pomen«.
»Analiza anket obiskovalcev je pokazala veliko zadovoljstvo obiskovalcev nad predavanji«, pa je poudaril Bojan Madjar, mag. farm, prav tako eden od predavateljev. Podobna predavanja bodo pripravili tudi v prihodnje. »Ker so tokratna obiskali večinoma starejši, bodo pripravili nova srečanja tudi za mlajšo populacijo, ki išče informacije o zdravilih na svetovnem spletu, kjer pa so lahko podatki tudi zavajajoči,« je še dodal Madjar.
Po besedah direktorja Pomurskih lekarn Ivana Zajca, mag. farm., so lani v trinajst svojih enotah izdali zdravila na okrog 800.000 predpisanih receptov. Pridobili so naziv učni zavod in imajo organizirano mentorsko službo za opravljanje pripravništev za vse farmacevtske profile. Lani so dosegli in presegli načrtovan obseg dela, presežek prihodkov nad odhodki pa znaša za leto 2008, okrog 539.000 evrov. »Izjemno smo zadovoljni, da smo se odločili za izvedbo tovrstne akcije. Veliko število ljudi, ki se je udeleževala naših predavanj je dokaz, da si ljudje želijo podrobneje seznaniti s pravilno in varno uporabo zdravil in da jim ni vseeno kako zdravila jemljejo. Zato smo se tudi odločili, da bomo z akcijo Lepo Pozdravljeni nadaljevali še v tem letu«, je dodal direktor Zajc.
V Pomurskih lekarnah kot javnem lekarniškem zavodu s svojimi enotami opravljajo lekarniške storitve na območju pomurske regije. Zaposlujejo magistre farmacije z visoko farmacevtsko izobrazbo in farmacevtske tehnike s srednjo farmacevtsko izobrazbo. Letno izdajo zdravila na okrog 800.000 predpisanih receptov. Poleg zdravil pa prodajajo tudi medicinske pripomočke, sredstva za nego in varovanje zdravja ter vrhunsko negovalno kozmetiko. Pridobili so naziv učni zavod in imajo organizirano mentorsko službo za opravljanje pripravništev za vse farmacevtske profile. Po pogodbi z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije opravljajo v Lekarni Murska Sobota tudi dežurno službo in tako zagotavljajo neprekinjeno preskrbo prebivalcev z zdravili na širšem območju pokrajine ob reki Muri. V lekarnah uvajajo programe farmacevtske skrbi, tako vedno poskrbijo, da pri pacient poleg zdravila dobi tudi strokovne informacije in nasvete. Lekarniško dejavnost v Sloveniji ureja Zakon o lekarniški dejavnosti. Opredeljuje jo kot del zdravstvene dejavnosti, ki zagotavlja preskrbo prebivalstva z zdravili