RADGONSKA OOZ LETOS PRAZNUJE 30-LETNICO

Poslanci skupščine Obrtno podjetniške zbornice (OOZ) Gornja Radgona so na 5. redni seji tega mandata, ki je potekal v gostišču „Vrtnica“ v Podgorju, pod vodstvom predsednice Irene Petek Ferenc, potrdili poročilo o poslovanju z zaključnim računom za ...
Na skupščini OOZ Gornja Radgona potrdili uspešno delovanje, dogovorili aktivnosti za praznovanje obletnice, ter podelili jubilejna priznanja članom zbornice Poslanci skupščine Obrtno podjetniške zbornice (OOZ) Gornja Radgona so na 5. redni seji tega mandata, ki je potekal v gostišču „Vrtnica“ v Podgorju, pod vodstvom predsednice Irene Petek Ferenc, potrdili poročilo o poslovanju z zaključnim računom za preteklo leto, vključno z zaključnim računom sklada za izobraževanje, ki je od oktobra lanskega leta del zborničnega sistema. Brez zapletov, je bil potrjen tudi program dela s finančnim planom za leto 2009. V zaključni razpravi po obeh glavnih točkah dnevnega reda so prisotni ugotavljali, da je bilo tudi v preteklem letu opravljeno na zbornici obsežno delo in da člani zbornice v vse večjem številu koristijo pomoč in nasvete strokovnih delavk na zbornici, predvsem s področja urejanja zakonskih predpisov, na primer s področja zaposlovanja ipd. Eno od glavnih vodil OOZ Gornja Radgona je tudi druženje, saj bi bilo samo delo brez zabave v vse težjih pogojih poslovanja predvsem za male podjetnike še veliko težje. Tako je zbornica lani organizirala smučanje, kolesarjenje, planinski pohod, gobarski piknik, izlet z obiranjem mandarin na območju reke Neretve, letno srečanje upokojenih članov zbornice, družabno srečanje članov zbornice in bila soorganizator regijskega plesa obrtnikov v Moravskih Toplicah. Skozi vse leto so člani zbornice koristili tudi počitniške kapacitete apartmaja v Moravskih Toplicah.
Obsežne aktivnosti zbornice so bile pod budnim nadzorom predsednika OOZ Vlada Rojka finančno pokrite v planskih okvirjih, seveda s sofinanciranjem članov zbornice in donatorjev v primerih, ki ne dovoljujejo pokrivanja aktivnosti iz naslova pridobljene članarine. Sicer pa je OOZ Gornja Radgona po višini pobrane članarine z okrog 82 % krepko v zgornjem delu lestvice med 62 slovenskimi zbornicami, kar dokazuje, da člani s plačevanjem članarine potrjujejo pripadnost zbornici in se zavedajo, da brez finančnih sredstev izvajanje programa dela ni mogoče. Zadostna finančna sredstva pa bodo še kako pomembna v tekočem letu, saj OOZ Gornja Radgona prav letos praznuje 30. letnico organiziranega in uspešnega delovanja. V planskih dokumentih so za ta namen rezervirana skromna finančna sredstva, na kar je v razpravi opozoril tudi eden od članov upravnega odbora, vendar zbornica računa na prispevke donatorjev in seveda vseh štirih občin na njenem območju. Pomoč v tej smeri so v razpravi nekateri prisotni župani že obljubili.
O delovanju gornjeradgonske OOZ so se v razpravi pohvalno izrazili tudi vsi povabljeni gostje, med njimi radgonski župan in poslanec v državnem zboru Anton Kampuš, župan občine Radenci Mihael Petek, župan občine Sv. Jurij ob Ščavnici Anton Slana, podžupan občine Apače Franc Pižmoht in načelnik Upravne enote G. Radgona Marjan Potisk. Vsi so bili veseli dobrega in uspešnega delovanja zbornice, obljubili pa so jim tudi dodatno pomoč, ter predvsem dodatna dela domačim obrtnikom in podjetnikom, ko bo le to možne, oz. ko bo zakonodaja to dovoljevala.
Pred najbolj svečanim delom tokratnega zasedanja skupščine OOZ Gornja Radgona, to je podelitvijo jubilejnih priznanj, so vse prisotne s čudovitim pevskim vložkom razveselili Završki fantje, ki mimogrede letos praznujejo 25.let zelo uspešnega delovanja. Priznanja (podelila sta jih podpredsednik OOZ Miroslav Kurbus in predsednica skupščine Irena Ferenc Petek) za okrogle jubileje, ki so jih v svojih obratovalnicah in podjetjih dosegli v lanskem letu, pa so dobili člani zbornice, za 10 let opravljanja obrtne dejavnosti: Milan Borko – svečarstvo (Selišči), Jože Dunaj – gostinstvo (Kapelski Vrh), Dušanka Kampuš – šiviljstvo (Gornja Radgona); Marjan Kapun – proizvodnja drugih izdelkov iz lesa, slame, protja (Črešnjevci), Robert Kaučič – avtoprevozništvo (Gornja Radgona), Jožef Kocbek – strojno notranji in zunanji ometi (Lešane), Aleksander Krajnc – montaža in popravilo kovinskih izdelkov (Gornja Radgona), Aleksnader Pelcl – mizarstvo (Okoslavci), Franc Rožman – avtotapetništvo (Lomanoše), Ivan Salaj – avtobusni prevozi (Lutverci), Srečko Sterniša – gradbeništvo (Lomanoše), Majda Žunko – gostinstvo (Ptujska cesta); 20. let: Majda šmid – gostinstvo (Gornja Radgona), Andrej Žnidarič – soboslikarstvo (Mele), Karel Hojs – sestavljanje visokotlačnih cevi (Gornja Radgona), Dani Mauko – design, fotografstvo (Radenci); 25 let: Martin Vrbančič – avtomehanika in prodaja (Orehovci); 25 let in več: Sonja in Franc Antolič – izdelava drobnih tekstilnih izdelkov (Radenci), Ivan Perko – cementninarstvo (Žepovci); 30 let: Janja Kapun – zlatarstvo (Gornja Radgona), Majda Vidovič – frizerstvo (Gornja Radgona) in Branko Weindorfer – gradbeništvo (Turjanci); 40 – let: Drago Tot – žagarstvo (Očeslavci), Mizarstvo Tropenauer (Apače) in Avtoprevozništvo Jelen (Radenci).
Največ gradbincev, prevoznikov, frizerjev, gostincev... Območna obrtna podjetniška zbornica Gornja Radgona vključuje vse samostojne podjetnike in družbe, ki opravljajo obrtne in obrti podobne dejavnosti in so vpisane v obrtni register, s sedežem na območju UE Gornja Radgona, a je očitno, da se število obratovalnic zmanjšuje, razen v občini Apače. Zbornica pokriva štiri občine, in sicer je največ obratovalnic v največji občini Gornja Radgona 215 (leta 2007: 227), sledi občina Radenci 99 (102), Apače 81 (73) in na koncu Sveti Jurij ob Ščavnici 49 (52). Tako je zadnji dan letošnjega oktobra OOZ Gornja Radgona štela 442 (456) članov. Od tega je 411 (423) obveznih ter 31 (34) prostovoljnih članov. Po dejavnosti članstva je nekako največ gradbincev, sledijo prevozniki, frizerji in kozmetiki, potem gostinci ipd. Struktura članov po dejavnostih je naslednja: gostinstvo 36 (37), trgovina 19 (21), promet in storitve 70 (70), gradbeništvo in zaključna dela v gradbeništvu 83 (86), cementninarstvo 3 (3), kovinarstvo 23 (23), frizerji, kozmetiki 40 (39), lesarji 36 (36), avtoservisna dejavnost 33 (35), elektro dejavnosti 25 (25), živilska stroka 11 (14), tekstilci 3 (3), cvetličarji in vrtnarji 8 (8), fotografske in sorodne dejavnosti 3 (3), predelava plastičnih mas 4 (5), posredništvo 11 (14), grafične in papirne dejavnosti 9 (9), računalniške, računovodske in intelektualne dejavnosti 13 (15) ostale dejavnosti 12 (12).
Samostojni podjetniki na radgonskem območju zaposlujejo 895 delavcev. Največ zaposlenih delavcev je v gradbeni, gostinski in storitveni dejavnosti. Precej delavcev je zaposlenih za določen čas in se stanje zaposlenih iz meseca v mesec spreminja.