TONE ODPADKOV IZ PROJEKTA “SPREMENIMO ČRNO V ZELENO“
Ob koncu letošnjega aprila je občina Moravske Toplice, na zaključni konferenci projekta „Spremenimo črno v zeleno“, ki je podprt s sredstvi Norveške preko Norveškega ...
V občini Moravske Toplice so končali koristen projekt v okviru katerega je odstranjenih okrog 3.500 m³ odpadkov z 28 divjih odlagališč
Ob koncu letošnjega aprila je občina Moravske Toplice, na zaključni konferenci projekta „Spremenimo črno v zeleno“, ki je podprt s sredstvi Norveške preko Norveškega finančnega mehanizma, v Turistično-destinacijskem centru Oaza zdravja, predstavila izvedene sanacije črnih odlagališč v občini Moravske Toplice. V okviru terenskega dela srečanja pa so si prisotni ogledali sanirano divje odlagališče v Vučji Gomili. Predstavili so tudi vse preventivne ukrepe, s katerimi rešujejo problem divjih odlagališč in osveščajo lokalno prebivalstvo. Župan občine Moravske Toplice Alojz Glavač je poudaril pomembnost projekta za lokalno prebivalstvo in podobo občine. Zahvalil se je vsem sodelujočim v projektu, še posebej ravnateljem vzgojnih zavodov v občini, ki so sodelovali pri projektnih aktivnostih.
Vodja projekta Martina Vink Kranjec je predstavila projektne aktivnosti, izvedene v skoraj dve in pol letnem obdobju trajanja projekta. Poskrbeli so za odstranitev odpadkov z 28 večjih divjih odlagališč (Vučja Gomila, Motvarjevci, Fokovci, Selo itd.), skupaj je bilo odstranjenih okrog 3.500 m³ odpadkov, kjer so zasadili 200 dreves. V skladu z vsemi temi aktivnostmi poostreno nadzira odlagališča Medobčinska inšpekcija in redarstvo občine Moravske Toplice. Sankcija za kršitelje je 500 evrov za fizične osebe, občani morajo kršitelje prijaviti na občini Moravske Toplice. Za prijavo novega divjega odlagališča služi spletna aplikacija www.crno-zeleno.si. V okviru preventivnih ukrepov so za občane organizirali dve veliki očiščevalni akciji in več manjših akcij. Vink - Kranjčeva poudarja, da je prelomno bilo vključevanje občine Moravske Toplice v lansko vseslovensko očiščevalno akcijo Očistimo Slovenijo v enem dnevu, kjer so številni vaščani čistili divja odlagališča v Vučji Gomili, v Motvarjevcih in v Selu.
Za osveščanje lokalnega prebivalstva na temo okoljske problematike je bilo izvedenih 20 delavnic (Eko zajtrk na travi, gledališka igrica na prostem Mlaka ni odpad, Eko skeč, Modna revija iz nerabnih oblačil, Spoznajmo spletno aplikacijo www.crno-zeleno.si, Gozd naš prijatelj in ne sovražnik, Pobarvajmo čistilno napravo, ipd.). Priredili so tri razstave fotografij in izdali zloženko o divjih odlagališčih v občini Moravske Toplice. Poskrbeli so za odvoz kosovnih in nevarnih odpadkov, uredili ekološki otok v vsakem naselju občine, za domačine in obiskovalce uredili sprehajalno pot ob Lipnici… Direktor Centra za ravnanje z odpadki (CERO) Puconci Franc Cipot je kot nekdanji in dolgoletni župan Občine Moravske Toplice izpostavil, da je projekt Spremenimo črno v zeleno sestavni del zgodbe Oaza zdravja, ki je »okoljsko-turistični projekt«. Na dan zemlje v Centru za ravnanje z odpadki v Puconcih po besedah Cipota pričakujejo čez 1000 obiskovalcev. Vedno več ljudi si, kot navaja Cipot, pride ogledat omenjeni center, ki je zanimiv zaradi svoje specifike.
Z izvedenimi projektnimi aktivnostmi se v občini Moravske Toplice borijo za zeleno občino in skušajo dokazati, da je problem divjih odlagališč v občini možno rešiti. Možno je zmanjšati tveganja, ki izhajajo iz onesnaženega okolja, in se izogniti potencialnim škodam v prihodnje. Vrednost projekta znaša 364.700 EUR, od tega je 85 % sredstev zagotovljenih s strani Norveške preko Norveškega finančnega mehanizma, preostali del prispeva občina Moravske Toplice, projekt pa trajal od februarja 2009 do aprila 2011.