TRAJNOSTNA RABA NARAVNIH VIROV

Znana modrost pravi, da smo si okolje, v katerem živimo, izposodili od svojih potomcev. Izredna krajinska lepota, geološke tvorbe, rastlinstvo in živalstvo ter kulturno-zgodovinska in etnografska dediščina so ...
Od 25. oktobra 2010, do 22. aprila 2011, po potekal aktualen naravovarstveni projekt Znana modrost pravi, da smo si okolje, v katerem živimo, izposodili od svojih potomcev. Izredna krajinska lepota, geološke tvorbe, rastlinstvo in živalstvo ter kulturno-zgodovinska in etnografska dediščina so atributi, s katerimi se lahko pohvalimo in ki smo jih dobili v hrambo. Pa jih res dobro varujemo in ohranjamo, da bi jih zanamci prevzeli od nas? Bolj ne, kot da, in prav zato so dobrodošli naravovarstveni projekti. In eden takšnih bo med letošnjim oktobrom ter aprilom 2001 potekal v organizaciji Razvojne agencije PORA iz Gornje Radgone, ki je pridobila sredstva na javnem razpisu lokalne akcijske skupine LAS Prlekija za leto 2009 s projektom Trajnostna raba naravnih virov. Namen projekta je osveščanje prebivalcev o pomembnosti ohranjanja naravnega okolja.
Delavnice so namenjene lokalnemu prebivalstvu, gospodinjstvom, lastnikom individualnih hiš, lastnikom kmetijskih gospodarstev, lovcem, ribičem, mladini, lokalnim institucijam (občine, krajevne skupnosti) ter ostali strokovni in tudi laični javnosti. „Z delavnicami bomo spodbujali trajnostno, okolju prijazno gradnjo objektov ter pripomogli k izbiri okolju prijazne proizvode in tehnologije, kjer sta v ospredju gradnja energetsko učinkovitih zgradb ter izraba alternativnih virov energije. S projektom želimo spodbujati zmanjševanje vseh komunalnih odpadkov ter ločevanje le teh, s tem pa povečevati delež recikliranih odpadkov. Pričakujemo, da se bo s organiziranimi predavanji vplivalo na izbiro varnih in zdravju prijaznih proizvodov in rešitev tudi pri poslovnih in proizvodnih zgradbah. Prav tako želimo spodbujati k zmanjševanju porabe pitne vode ter povečevati pozornost prebivalstva na kršitve, predvsem pri ohranjanju virov pitne vode“, pravi direktorica PORA, dr. Tatjana Fulder.
Sama dodaja, da bodo organizirali delavnice na tri teme, ki so vezane na delovanje skupnosti in posameznikov, in te so: Ohranjanje čiste pitne vode (Ohranjanje virov pitne vode, ločevanje odpadkov, odvajanje in čiščenje odpadnih voda, problem divjih odlagališč, …; ter zmanjšanje porabe pitne vode); Učinkovita raba energije (Kultura bivanja, ekološke in nizkoenergijske gradnje ter obnove individualnih hiš, stanovanjskih blokov, večjih zgradb…); Obnovljivi viri eneregije (Kaj so obnovljivi viri energije in kako ravnati z njimi; Obnovljivi viri energije kot razvojna priložnost podeželja).
Predavanja bodo vodili strokovnjaki iz posameznega področja, z dolgoletnimi izkušnjami ter odličnimi referencami. Predavanja bodo potekala v petih krajevnih skupnostih občine Gornja Radgona. Izvedbe delavnic bodo v jesenskem in zimskem času, med 25. oktobrom 2010 in 22. aprilom 2011, predvsem v gasilskih domovih Mele, Negova, Spodnja Ščavnica, Spodnji Ivanjci, Črešnjevci in Zbigovci, ter v OŠ Gornja Radgona. Vse skupaj se bo končalo 22.4.2011, ob svetovnem dnevu zemlje v Lisjakovi strugi zaključna konferenca.