MEŠANE POLICIJSKE PATRULJE ZA ZATIRANJE KRIMINALA
Na lendavskem območju je pričela delovati skupna slovensko-madžarska obmejna patrulja...
Lendava – V želji, da bi bili še bolj uspešni pri zatiranju obmejne kriminalitete, je Slovenija že pred časom z vsemi štirimi sosednjimi državami podpisala sporazume o čezmejnem sodelovanju policijskih organov. In po odličnem sodelovanju z Avstrijci in Hrvati je notranji minister Dragutin Mate konec minulega meseca podpisal sporazum z Italijani, minulo soboto pa je pričela delovati mešana patrulja na meji z Madžarsko, ki jo v celoti pokrivajo policisti Policijske uprave (PU) Murska Sobota. Sporazum med Slovenijo in Madžarsko o čezmejnem policijskem sodelovanju organov pri zatiranju kriminalitete je bil podpisan 25. oktobra lani, državni zbor ga je ratificiral 1. februarja letos, po izmenjavi ratificiranih listin pa je začel veljati 15. junija.
„Sporazum o policijskem sodelovanju ureja različna področja policijskega sodelovanja in konkretizira nekatere določbe schengenske izvedbene konvencije. Sporazum se nanaša na sodelovanje na področju preprečevanja, odkrivanja in pregona kaznivih dejanj ter mejnega in prometnega policijskega dela. Organi sodelovanja po sporazumu za obmejna območja so PU Murska Sobota na slovenski strani in za madžarsko pogodbenico organi županij Zala in Vas, torej glavni policijski kapetaniji," je pred odhodom prve patrulje na delo v Lendavi povedal direktor PU Murska Sobota Drago Ribaš, ki dodaja, da izvajanja skupnih patrulj omogoča reševanje problematike s področja javne varnosti in javnega reda, zatiranja kaznivih dejanj in nadzora skupne državne meje v oddaljenosti do deset kilometrov od mejne črte.
Na slovenski strani bodo v mešanih patruljah sodelovali policisti iz PP Lendava in PP Murska Sobota ter iz PO Gornji Petrovci, na madžarski pa policisti in mejni stražniki z območij glavnih policijskih kapetanij Zalaegerzseg in Szombathely ter uprav mejne straže Nagykanizsa in Szombathely. Kot je še povedal Ribaš, bodo patrulje praviloma sestavljene na slovenski strani z dvema slovenskima in enim madžarskim varnostnim organom, na madžarski pa nasprotno, patrulje pa bodo opravljale izmenoma na slovenski in madžarski strani skupaj štirikrat mesečno, po potrebi pa tudi pogosteje. Prvi pomurski policist Ribaš je tudi dejal, da je zadnji sporazum po policijskem sodelovanju samo nadgradnja odličnega sodelovanja slovenskih in madžarskih policistov v preteklosti. Vse to pa je namenjeno predvsem zagotovitvi prebivalcem obmejnih območij večjo varnost.
„Izjemno pomemben, rekel bi odločilen del tega procesa je bilo izobraziti vse zaposlene, pridobiti potrebno strokovno znanje in seznaniti se s pravnim gradivom. Med pripravami smo se večkrat srečali s komandirji PU Murska Sobota ter jih seznanili, v kateri fazi so naše priprave, z aktualnimi vprašanji ter si med seboj izmenjali izkušnje“, je na srečanju v Lendavi povedal glavni kapetan Glavne policijske kapetanije županije Zala iz Zalaegerszega Zoltan Nemes, namestnik direktorja Uprave mejne straže Nagykanizsa Arpad Fülöp pa je poudaril, da so že sedaj odlično sodelovali, predvsem pri zatiranju nedovoljenih prehodov meje. „Izvajanje ukrepov je omogočilo prijetje veliko ilegalnih prebežnikov. Rezultat tega je, da se je število prekrškov na tem skupnem delu meje od leta 2002 znatno zmanjšalo“, dodaja Fülöp, ki se je slovenski strani zahvalil za korektno in konstruktivno sodelovanje. „Želim si, da bi naše skupne obmejne patrulje bile uspešne, da bi bila skupna dejavnost bogata, kar bo nadgradilo sodelovanje, izraženo v skupnih čezmejnih nalogah na področju zatiranja kriminalitete“, je dodal Fülöp.