BODI ZDRAVA DOMOVINA
Zagrebški pevci zdravniki navdušili na dobrodelnem koncertu; Svoje so dodali tudi Neisha, Jure Cekuta, recitatorji...
Poleg popestritve turistične in gostinske ponudbe v Gornji Radgoni in okolici, postaja Hiša penin Frangež iz Hercegovščaka pri Gornji Radgoni, čedalje pomembnejši hram kulture, umetnosti, zabave in druženja za širše območje Gornje Radgone, Pomurja, Slovenskih goric in sosednje Avstrije. Lastnika Hiše penin Frangež, podjetna Valerija in Jernej, skupaj s tremi otroki, vse pogosteje pripravljajo takšne in drugačne, tematske in podobne dogodke in prireditve, ki vedno pritegnejo veliko obiskovalcev od blizu in daleč. In tako je bilo tudi ob letošnjem kulturnem prazniku, ko so skupaj s Lions clubom Piramida Maribor, pripravili dobrodelni koncert z naslovom „Bodi zdrava domovina“, na katerem so zbrana sredstva namenili šolniku Urošu iz Negove, ki skupaj z očetom živi od socialne podpore, ter Društvu slepih in slabovidnih Maribor.
Osrednji gostje večera je bilo 40 zdravnikov, ki sestavljajo moški pevski zbor Zagrebški zdravniki pevci - Medici Cantores Zagrabienses. Pod vodstvom dirigenta Leonida Bergovca, dr. dent. med., je zbor zdravnikov, med katerimi je tudi Ivan Kos, dr. med. iz Radencev, prisotne navdušil s svojim repertoarjem narodnih in domoljubnih pesmi, ter pesmimi iz slovenske, hrvaške in svetovne kulturne dediščine. Posebni gostje večera, ki sta ga dobrodelno vodili in povezovali znana slovenska pevka Neisha (Neža Buh), in Lidija Kos Ulčar, mag. zgodovine umetnosti in profesorica francoščine, so bili recitatorji: pesnica Mojca Marija Zupančič, mlajša hčerka Frangeževih, Tinkara, ki je zrecitirala uspešnico Simona Gregorčiča: Soči, ter Ivan Kos, dr. med., član pevskega zbora Zagrebški pevci zdravniki ter dolgoletni ljubitelj poezije, proze in recitiranja. Prav doktor Kos je požel še dodatni aplavz, ko so oznanili, da so ga razglasili za „Naj lionista Slovenije 2013“.
Kot je povedala Valerija Frangež, so organizatorji prireditve, s pomočjo Centra za socialno delo Gornja Radgona poiskali družino ki bi ji lahko vsaj malo olajšali vsakodnevne finančne težave. In našli so šoloobveznega Uroša in njegovega očeta iz Negove, katerima so namenili večino od 1.565 evrov zbranih in doniranih finančna sredstev, manjši del sredstev pa je namenjen tudi za potrebe Društva slepih in slabovidnih Maribor. Sredstva so sicer zbirali na tri načina; ob vhodu v Hišo penine so zbirali dobrodelne prispevke, Frangeževi so ob tem za dobrodelnost namenili tudi ves izkopiček od prodanih vin in penin. Dobrodelnosti pa se je pridružil tudi znani slovenski akademski slikar Jure Cekuta, ki je, ob kot je dejal edinem prazniku kulture, podaril umetniško, ki je uradno ocenjena in certificirana na vrednost 8.000 evrov. A tukaj jo je namenil za bistveno nižji znesek, saj sta Cekuta in pevka Neisha, med dražbo, sliko olje na platnu 70 x 50 cm, prodala za 500 evrov. Kupilo jo je podjetje Transpak iz Murske Sobote.
Sam zdravniški zbor Medici Cantores Zagrabienses, kjer trdijo, da ima glasba tudi zdravilno vlogo, se približuje štiristotemu nastopu. Izvrstni pevci nastopajo samo v dobrodelne namene in nikoli na tekmovanjih ali za denar. Pod taktirko dr. Leonarda Bergovca (sin predsednika zbora, prof. dr. Mija Bergovca), solistov dr. Željka Jurašinovića, dr. Franca Grubišića, trobentača dr. Josipa Graha ter ob spremljavi na orgle dr. Darka Kristovića, je zbor v Gornji Radgoni dejansko navdušil. Sicer pa zbor pogosto nastopa v Sloveniji, ki jim je tudi zaradi njihovega člana Ivana Kosa, drugi dom. Zagrebški zdravniki – pevci delujejo uradno od leta 1971, čeprav je po nekaterih virih zbor ustanovljen leta 1968. Ustanovitelja, prim. Viktor Boića in prof. Josipa Zergollerna, je vodilo mnenje, da se z glasbo povsod po svetu najbolj enostavno vzpostavi medsebojno razumevanje ljudi, ne glede na njihovo poreklo in kulturo. Mnogi ljudje različnih poklicev in izobrazbe imajo radi glasbo ter ji posvečajo veliko prostega časa. Zato ljubezen do glasbe povezuje in zbližuje, do včeraj neznance. Vsi uživajo v petju in igranju, se zabavajo, pozabljajo medsebojne razlike in postajajo dobri prijatelji. In vse to je vodilo pobudnike, da so ustanovili sedaj že nadvse ugleden zbor sestavljen od samih zdravnikov, ki tako že desetletja navdušujejo s petjem v različnih jezikih in zvrsteh glasbe. Jezik glasbe pa je tako samo eden...
Kot rečeno je skoraj od njegove ustanovitve član zbora tudi priljubljeni zdravnik, kulturnik in humanist iz Radencev, Ivan Kos, dr. med., ki v družbi poklicnih kolegov iz Zagreba dela veliko na doživljanju ter odkrivanju bogate zakladnice dveh narodov in svetovne kulturne dediščine. Plemenito poslanstvo dr. Kosa je vse od njegovih zgodnjih let življenja prepleteno z neizprosnim bojem za človeško dostojanstvo; od otroštva, ko je breme družinskega življenja morala prevzeti njegova ljubljena mama, z velikimi odpovedovanji in v skromnih razmerah mu je omogočila dosego najvišjih ciljev izobraženca in intelektualca na področju humane medicine. Pozneje si je s trdno oporo življenjske sopotnice Sonje in čudovitih otrok Ivana, Lidije in Marka ustvaril lepo družinsko skupnost in na koncu pristal na piedestalu upokojenca, kajti 31. avgusta lani se je po polnih 40 letih dela upokojil. Kljub zasluženemu pokoju, mu nemirni duh ne dopušča zapreti vrat dolgoletne ordinacije v Zdravilišču Radenci in dela kar naprej sicer v zmanjšanem obsegu kot internist-kardiolog specialist.
Poklicno pot v Sloveniji je dr. Kos pričel 26. februarja 1973 v krajevni ambulanti Radenci v okviru ZD Gornja Radgona. Od novembra 1977 in vse do upokojitve pa je bil zaposlen v Zdravilišču Radenci. Že kot mladi zdravnik se je znašel v novem okolju, ki je hkrati pomenilo novo domovino. Ob življenjskih preizkušnjah je bil pred novimi izzivi na strokovnem področju, ki so hkrati pomenili pomembne mejnike v njegovi zdravniški karieri. Podal se je na specialistični študij in tako 1988 leta specializiral za kardiologijo v Zagrebu in angiologijo 1990 leta v Ljubljani. V zibelko mu je bilo položenih veliko talentov, kar mu je omogočilo vključevanje v javna dogajanja. Mnogi so ga spoznali ga kot odličnega organizatorja literarnih večerov, koncertov ter gledaliških in likovnih srečanj, zlasti pa dobrodelnih dogodkov. Kljub zahtevnosti zdravniškega poklica pa zelo rad zapoje v zboru ZG zdravnikov. Bogata življenjska pot dr. Kosa je delno poplačana tudi z visokimi državnimi priznanji: prav veliko mu pomenita priznanje delavec leta, ki ga je prejel v Kranju 22. septembra 2005 za izjemne uspehe pri doseganju skupnih ciljev – od družbe Sava; ter priznanje civilne zaščite Republike Slovenije za zasluge v vojni kot komandirju voda za prvo pomoč v Gornji Radgoni, ki mu je bilo podeljeno s strani predsednika Republike Slovenije leta 1992. Še naprej naj nas bogatijo vrline osebnosti dr. Kosa – humanost, iskrenost, nesebičnost, ki nam vlivajo vero in tolažbo za življenjske radosti, posebej takrat, ko se srečamo s temno platjo življenja – boleznijo ali trpljenjem. Zato, kot je dejal njegov veliki prijatelj Jože Tkalec s Kapele, dragi prijatelj: per aspera ad astra in ad moltos annos – bog te živi med prijatelji! Živijo tisti, ki se bojujejo!