Lendavska Elizabeta gosti Mariborskega Branka

Kar štirideset del Branka Ferka na ogled v Lendavi.
Priznani slovenski likovni in sploh kulturni ustvarjalec iz Maribora, Rajko Ferk je v hotelu Elizabeta v Lendavi, odprl eno izmed svojih večjih likovnih razstav. Na ogled je namreč štirideset slik velikega formata (deset jih je velikih meter krat dva), razstava pa bo na ogled vse do sredine septembra. Tečejo pa tudi dogovori o organizaciji mednarodne likovne kolonije, ki bi bila konec septembra. Ob otvoritvi razstave v lendavski Elizabeti so obiskovalke in obiskovalci lahko pokušali vina Darka Kelenca iz Vinske kleti Kelenc iz Lendavskih goric, program pa je povezoval televizijski in radijski moderator Andrej Okreša, ki se prav tako ukvarja s slikarstvom.

Ferk ima trenutno aktivnih kar 21 likovnih razstav po različnih koncih Slovenije, upravlja pa tudi z dvema galerijama v Mariboru. Galerijo v kavarni hotela Betnava in Galerijo Vinag na Trgu Svobode. Prav v slednji je trenutno na ogled likovne razstave »Legende«, ki jo je odprl skupaj s slikarko Tamaro Vogrin Taro iz Gornje Radgone, v KGB v Mariboru pa ima razstavljene slike v trajanju Festivala Lent. Rajko Ferk, ki sicer za sabo ima preko 190 razstav ob tem je organiziral 10 mednarodnih likovnih kolonij, je znan tudi kot galerist, pisec aforizmov in humanist. Njegova dela pa krasijo številne hotele, poslovne stavbe in privatna stanovanja po vsej Sloveniji in tudi zunaj slovenskih meja.

Slikar, upravnik galerij, pisec aforizmov in humanist Rajko Ferk velja za enega najbolj aktivnih in s svojo slikarsko tehniko prepoznavnih slovenskih in mariborskih slikarjev zadnjih let. S slikanjem se je prvič bliže srečal v petem razredu osnovne šole, kjer je akademski slikar Oton Polak njegovo sliko poslal na razstavo v Beograd. Likovno pa je resneje začel ustvarjati leta 2003. Najprej z »rotringom« in akvareli, ko je slikal vedute, kasneje pa se je prelevil v pravega mojstra, ki slika svoje prepoznavne abstrakcije s slikarskimi in zidarskimi lopaticami. Prav tehniko slikanja z lopaticami je Rajko Ferk, kot protiutež discipliniranemu ustvarjanju vedut, izpilil do edinstvene in posebne prepoznavnosti. Nanj je imel tudi velik vpliv akademski kipar Radivoj Vojko Štuhec, sodeloval pa je še z Bogdanom Čobalom in Sevčnikarjem.

„Slikanje z akrilnimi barvami z lopatico na platno je postalo osnovni način slikanja Rajka Ferka. Umetnik si privošči svobodo domišljije in giba, svobodo odnosa do slikarske površine in z barvnimi nanosi spreminja svoje dojemanje v umetniško izpoved. Rajko Ferk je zvest svojemu likovnemu slogu in je v slovenskem likovnem prostoru edinstven“, pravi o Ferkovih slikah vodja galerije Kosovelovega doma v Sežani, David Terčon. Ferkova likovna dela, ki veljajo po mnenju številnih likovnih poznavalcev za ena izmed najbolj unikatno naslikanih, krasijo številne hotele, poslovne stavbe in privatne zidove po vsej Sloveniji in v tujini. Ob tem pa je Ferk v zadnjih letih postal medijsko zelo prepoznaven. Kot rečeno, Rajko Ferk ima številne samostojne razstave po vsej Sloveniji, hkrati pa skrbi, da so na skupinskih razstavah v galeriji Kavarne Betnava ter galeriji »Kavarnice in vinoteke Vinag 1847« v Mariboru, ki ju sicer upravlja, prisotni najbolj eminentni slikarji Slovenije in tujine.

O slikarski in organizacijsko umetniški aktivni prisotnosti Ferka v slikarskem prostoru Slovenije je pomenljiv podatek, da ima letno od 20 do 30 razstav. Rajko sicer tudi organizira likovne ali likovno - kiparske kolonije na mednarodni ravni. Do zdaj jih je že 10, nazadnje junija 2015 na Pohorju. Sicer so bile kolonije v Pišecah na Kozjanskem, v Dupleku, Mariboru in na Pohorju ter v Rušah. Slikarji, ki prihajajo na Rajkove kolonije so iz Hrvaške, Avstrije, Srbije, BiH… V letu 2014 je Rajko izdal svojo prvo knjigo aforizmov. V pripravi je že druga, gre pa za iskrive in hudomušne misli, ki jih Ferk piše že leta na FB. Ob tem je mariborski novinar in moderator Andrej Okreša o njem zapisal: „Rajko Ferk je poseben ali če želite drugačen človek od povprečnih ljudi. Je samosvoj, dela, kar ga veseli in sledi svojemu notranjemu viru, ki ga žene v življenje in ustvarjanje, čeprav je v očeh nekaterih tudi nerazumljen. Posebni ljudje so vedno štrleli iz vsakdanjega povprečja in točno takšen je Rajko, kateremu vedno stoji ob strani njegova žena Irena“. Sicer pa je Rajko oseba, ki je slikarsko tako ali drugače vzpodbudila številne ljudi. Med njimi slovenskega reperja Boštjana Čukurja, novinarja in moderatorja Andreja Okrešo ter svojo ženo Ireno in druge. Hkrati je s kitaristom Tilenom Pusarjem ustanovil neformalni tandem v okviru katerega se predstavljata po Sloveniji. Tilen s svojimi skladbami, Rajko s svojimi umetniškimi deli. Rajka Ferka odlikuje njegovo odprto srce in humanitarno delo. Veliko svojih likovnih del podari, tako v humanitarne namene, kot čisto prijateljske. Nikoli mu ni težko pomagati. O sebi pa Rajko Ferk skromno pravi: „Dajati je mnogo lepše, kot sprejemati“.