Leopold Methans predstavlja »prekaljene« umetnine
Galerija radgonskega kulturnega doma gosti kiparja iz Slovenskih Goric.
Turistično-kulturno-zabavno prireditev „Radgonska polnoč“, ki je potekala pred Mladinskim centrom, so organizatorji, Kultprotur in občina Gornja Radgona, skupaj z domačim likovnim društvom, popestrili tudi z otvoritvijo razstave kiparskih umetnin avtorja Leopolda Methansa v bližnjem kulturnem domu. Avtor iz Slovenskih Goric, ki je tudi član Likovnega društva Gornja Radgona, je razstavo poimenoval „Prekaljeno“, ob otvoritvi pa je za glasbene vložke poskrbel kvartet trobil Brass banda Slovenije, med katerimi je tudi Mathansov sin Robert. Potem ko sta prisotne pozdravili predsednica Likovnega društva Gornja Radgona Tatjana Mijatovič, ki je tudi povezovala odprtje razstave in je predstavila avtorja, ter direktorica Kultprotura, mag. Norma Bale, kimu je zahvalila za prpmocijo Gornje Radgone v Nemčiji in še kje, je o Mathansovih delih spregovorila, akademska slikarka, mag. Saša Bezjak.
„V Likovnem društvu Gornja Radgona smo ponosni, da je poleg slikarjev v naših vrstah kar nekaj dobrih kiparjev, ki svoje ime in ime našega društva ponesejo v svet. Med slednje sodi tudi Leopold Methans, ki ga prijatelji kličemo kar Polde. Gre za velikega ljubitelja umetnosti in starin, ki je v Zgornjem Dražen Vrhu lastnik 200 let stare hiše, ki jo je leta 2005 odprl za javnost. To je »Methansova domačija«, ki jo v zadnjem času imenujemo tudi »Hiša zgodb« .Tam najdemo bogato zbirko posod, starega orodja, pohištva, fotografij in literature iz kulturne dediščine Slovenskih Goric. Ta domačija je redno shajališče likovnih in književnih ustvarjalcev. Tu se organizirajo številni literarni večeri, kot tudi preštevilne likovne razstave in drugi kulturni dogodki. Med drugim je hiša pisala tudi nekaj zgodb Likovnega društva Gornja Radgona, saj smo prav tu izvedli dve naši likovni koloniji in pripravili eno društveno razstavo, druga je pa v pripravi in jo bomo kmalu odprli“, je med drugim povedala Tatjana Mijatovič, ki je dodala, da s Poldetom sodelujejo od leta 2013, odkar je član Likovnega društva Gornja Radgona.
Leopold Mathans je bil rojen jeseni 1952 v Spodnji Velki v Slovenskih Goricah. Končal je poklicno šolo v Mariboru in je po poklicu kamnosek. Kreativni mojster seveda dobro pozna različne materiale in rokovanje z orodji mu nikakor ni tuje. Vso to mojstrsko znanje je s pridom uporabil v kiparjenju. Že davno tega se je ukvarjal z oblikovanjem gline, mavca in kamna. Prve lesene skulpture je začel izdelovati kot elemente pri obnovi sakralnih objektov. Kamen oblikuje poklicno že desetletja v lastnem kamnoseškem podjetju. Javnosti se je s samostojno razstavo prvič predstavil leta 2013 v Domu starejših občanov (DOSOR) v Radencih, leta 2014 pa doma, na Zgornji Velki, kjer mu je razstavo omogočilo KUD Gabrijel Kolbič. „Naše društvo je tretje leto vključeno v ZLDS, kjer Plode s svojimi kiparskimi deli sodeluje v projektu Zlate palete. Vsa tri leta je barve našega društva zelo dobro zastopal, saj je bil trikrat prejemnik certifikata za kvalitetno kiparsko delo. Opažen je bil tudi v programu JSKD RS, saj je bilo njegovo kiparsko delo uvrščeno leta 2013 na državno tematsko razstavo. Poldeta veže z Gornjo Radgono leto 2008, ko je sodeloval na simpoziju »Kamni prijateljstva« v nemškem Bruchsalu, z našo kolegico, kiparko in akademsko slikarko, mag. Sašo Bezjak soustvaril skulpturo, ki nosi naslov »Iz majhnega zraste veliko«. Skulpturo je mogoče videti na tamkajšnjem Europaplatzu. S kolegico Sašo je sodeloval tudi v Slovenskem domu v Zagrebu in na »Radgonskem večeru«, ki se odvijal na ljubljanskem gradu. Na obeh dogodkih je bil bodisi soavtor razstave ali soavtor kiparskega dela. Polde vseskozi sodeluje na vseh razstavah, ki jih organizira naše društvo in je tudi eden tistih članov, ki veliko obiskuje razstave, ki jih prireja naše društvo“, je dodala predsednica LD Gornja Radgona Tatjana Mijatovič.
Po strokovni plati je razstavo predstavila akademska kiparka Saša Bezjak, ki je med drugim dejala, da se Mathans resneje ukvarja z umetnostjo od leta 2006. „V zadnjem času je naredil dva večja ciklusa del, in sicer ciklus patiniranih reliefov iz mavca z naslovom Podobe na zidu, in ciklus kipov narejenih iz kovanega železa imenovan Prekajeni. Na tokratni razstavi je za izhodišče svojih del vzel osnovno kroglo... Leopoldova dela pričajo, da lahko tudi ljubiteljski umetnik, če je bister, dovzeten, iznajdljiv, izkušen, kot je on sam, stopi na polje profesionalnega umetniškega kreiranja, kajti ukvarja se z vprašanji v umetnosti, ki si jo postavljajo veliki umetniki, in istočasno ostaja unikaten, enkraten in nam vedno bolj kaže s svojimi deli, da je pomemben član v umetnosti“, je med drugim zatrdila mag. Saša Bezjak.