LETOŠNJA DOLGA „NOČ MUZEJEV“ TUDI V SLOVENIJI

V štajerskih in pomurskih koncih je jesen vedno ljub letni čas. Prinaša namreč sadove, za katere smo garali pomladi in v poletni vročini, se za njih bali, ko je ...
V muzejih v Gornji in avstrijski Radgoni se bo med 18. in 24. uro odvijalo marsikaj zanimivega; Med obema muzejema bo peljal tudi turistični vlakec V štajerskih in pomurskih koncih je jesen vedno ljub letni čas. Prinaša namreč sadove, za katere smo garali pomladi in v poletni vročini, se za njih bali, ko je nebo sipalo ledene krogle. In občinski praznik občine Gornja Radgona, vsako leto slavi prav to povezanost zemlje in človeka. Kot vsako leto, se je tudi letos v tednu praznovanja zvrstilo veliko različnih prireditev, tokrat pa je zraven bil tudi dogodek, ki je letos prvič našel svoj domicil v Gornji Radgoni. V Avstriji namreč že nekaj let poteka prireditev „Dolga noč muzejev“, na kateri muzeji po državi odprejo svoja vrata in ob kulturnih dogodkih vabijo obiskovalce k ogledu. Medijski pokrovitelj je državna televizija ORF, sodeluje pa več kot 600 avstrijskih muzejev. In letos so k sodelovanju prvič povabili tudi Slovenijo, natančneje Gornjo Radgono, ki je kot edina slovenska predstavnica odprla vrata svojega muzeja - obnovljenega bisera Špitala.
Bilo je prvo oktobrsko soboto (4.10.), ko sta se med 18.00 in 24.00 uro povezala gorenjeradgonski Špital in radkersburški Museum im alten Zeughaus, ter povabila prebivalce obeh mest k ogledu. Organizator slovenskega dogodka je bil Zavod za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona. Med muzejema je vozil turistični vlak podjetja Radgonske gorice, in sicer vsake pol ure. Prav tako sta v domeni avstrijskega organizatorja izvedena dva sprehoda ob meji. V radgonskem Špitalu, kjer je mimogrede vstop bil prost, obiskovalci so si ob vodenju lahko ogledali Špital, se družili ob izbrani hrani in pijači, prostore muzeja pa so zapolnjevali zvoki KD Saksofonisti in glasba KD Troband. V atriju avstrijskega muzeja pa so potekala literarna branja in veliki večerni koncert. Najbolj pomembna pa je, da so se ljudje z obeh bregov Mure družili ob kulturi in drugih rečeh. Škoda je le, da je med obiskovalci bilo nekoliko premalo Radgončanov, še zlasti tistih, ki so jih vedno polna usta, kako se v Gornji Radgoni „nič ne dogaja...“.