Milena Marija Reščič: Stvari so lahko bele
Na ogled je zanimiva razstava slik, kipov, keramike, lutk...
V okviru praznovanja 20. občinskega praznika občine Gornja Radgona so med drugimi kulturnimi dogodki in prireditvami, v radgonskem kulturnem hramu odprli tudi nadvse zanimivo razstavo likovnih del vsestranske domače kulturnice Milene Marije Reščič. Pred številnimi ljubitelji umetnosti in kulture, kjer je otvoritveno dogajanje povezovala predsednica Likovnega društva Gornja Radgona Tatjana Mijatovič, je prisotne pozdravil tudi radgonski župan Stanislav Rojko, o avtorici razstave pa je spregovorila Petra Čeh, profesorica umetnostne zgodovine in socialne kulture. Do konca oktobra se umetnica Reščičeva, v galeriji Doma kulture Gornja Radgona, predstavlja s kipi, keramiko, lutkami in slikami.
Milena Marija Reščič (rojene Šaruga) se je rodila julija 1945 na Meleh pri Gornji Radgoni. Družina Šaruga je bila od nekdaj zelo močno vpeta v kulturne dejavnosti in navezana na tamkajšnjo okolje ter zemljo. Oče Franc Feri Šaruga je bil likovni ustvarjalec, rezbar in cenjeni lastnik mlina, mama Milena pa je bila znana kot folkloristka, avtorica igric in lutkovnih igric, zbirateljica kulturne dediščine ruralnega okolja, kot pesnica pa ljubiteljica lepe slovenske besede. Takšno družinsko okolje je v svojem najboljšem smislu podpiralo kulturno in kreativno udejstvovanje Milene Marije, ki je že v osnovni šoli prebirala poezijo na različnih prireditvah. Po petletnem šolanju na Učiteljišču v Murski Soboti je končala še študij likovne pedagogike. Kot študentka se je na Pedagoški akademiji v Mariboru posvečala različnim likovnim zvrstem, ki so jih poučevali priznani umetniki, med drugim tudi Maks Kavčič, Bojan Golija, Lajči Pandur, Vlasta Zorko Tihec in drugi, ki so preko svojega senzibilnega občutenja sveta lepoto umetnosti prenašali na svoje študente.
Po besedah profesorice umetnostne zgodovine in socialne kulture Petre Čeh je študij pomenil odlično osnovo, ki jo je Reščičeva dodatno nadgrajevala s stalnim samoizobraževanjem. Učiteljska pot jo je peljala v različne kraje po Sloveniji (Kapela, Šmartno ob Paki, Celje, Lenart...), kjer je bil njen glavni motiv širjenje plodnega okolja za likovno umetnost, slovensko besedo in kulturo skozi izobraževanje mladih. Skupaj z njimi se je veselila uspehov, ko so svoje umetnine razstavljali doma in po svetu. „Čutila sem, da mi je delo v šoli, z otroci in z ljudmi, za druge, bilo dovolj za vrednotenje lastnega zadovoljstva“, je nekoč, med drugim dejala M. M. Reščič. Petra Čeh pa dodaja: „Zaradi posvetitve pedagoškemu poklicu je ostalo manj časa za razstavljanje, ne pa tudi za avtorsko ustvarjanje, ki je bilo vse skozi zelo plodno. Sodelovala je na skupinskih razstavah, kolonijah, v nekaj minulih letih pa je predstavila svoja dela postavljena kot samostojne razstave lesenih kipov, keramike, slik (olje, enkavstika) in marionet“.
Avtorica, ki živi in ustvarja v Črešnjevcih pri Gornji Radgoni je v zadnjih nekaj letih odkar je članica Likovnega društva Gornja Radgona (2012 – 2015), imela tudi nekaj samostojnih razstav, kot so: Dosor Radenci (2012 ), Avla Jožeta Hudalesa Lenart (2012), Galerija A. Trstenjaka Ljutomer (2013), Dom starejših občanov Gornja Radgona (2013), PIŠK Murska Sobota (2014), Javni zavod knjižnica Gornja Radgona (2015), Galerija KD Gornja Radgona (2015).