PRIREDITEV „ZAPLEŠIMO V POMLAD“ NAVDUŠILA MNOŽICE

V organizaciji Območne izpostave Sklada RS za kulturne dejavnosti Gornja Radgona, in ob pomoči apaške OŠ in Folklornega društva Vrisk Apače, je v športni dvorani Apače potekala tradicionalna "Revija folklore" - ...
Sedem folklornih skupin in prepolne tribune na tradicionalni „Reviji folklore“ v Apačah V organizaciji Območne izpostave Sklada RS za kulturne dejavnosti Gornja Radgona, in ob pomoči apaške OŠ in Folklornega društva Vrisk Apače, je v športni dvorani Apače potekala tradicionalna "Revija folklore" - območno srečanje otroških in odraslih folklornih skupin za občine: Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici. Na tokratnem srečanju, ki so ga poimenovali „Zaplešimo v pomlad“, je sodelovalo sedem folklornih skupin (FS) z območja občin: Apače, Gornja Radgona in Radenci (letos iz Sv. Jurija ni nobene skupine), med katerimi so bile štiri odrasle in tri otroške skupine. Tako se je publiki predstavilo preko 100 nastopajočih plesalcev, muzikantov in pevcev iz širšega radgonskega območja, ki so navdušili prepolne tribune prisotnih.
Poleg dejansko lepega števila ljubiteljev folklore, sta bila zraven tudi strokovna spremljevalca: Marija Jutrela (otroške skupine) in Tatjana Gorjup Samec (odrasle skupine), prireditev pa je uspešno povezovala mlada Nika Škof. Na prireditvi, kjer so zlasti mladi potrdili, da folklora in ljudsko izročilo nikoli ne bo izginilo, sta prisotne pozdravila tudi apaški župan, dr. Darko Anželj ter ravnatelj tamkajšnje osnovne šole Anton Rovšnik, nastopile pa so skupine: Folklorno društvo „Vrisk“ Apače (Vodja skupine: Tatjana Gorjup), naslov odrske postavitve: Štajerski plesi; avtorica odrske postavitve: Tatjana Gorjup, avtor glasbene priredbe: Tibor Jaušovec, oblikovalka kostumske podobe: Gabrijela Sušec; Otroška FS Vrtca Manko Golar Gornja Radgona (vodji skupine: Tatjana Jakopec Kager in Sabina Steyer), naslov odrske postavitve: Zajček; avtorica odrske postavitve: Tatjana Jakopec Kager, avtorica glasbene priredbe: Sabina Steyer, oblikovalka kostumske podobe: Nežka Lubje; Otroška FS OŠ Kapela (vodji skupine: Nataša Paldauf in Slavica Kovačič), naslov odrske postavitve: Dere seb jaz mali bijam avtorici odrske postavitve: Nataša Paldauf in Slavica Kovačiča, avtor glasbene priredbe: Slavko Ahlin; Otroška FS OŠ Apače (vodja skupine: Simona Roškar, naslov odrske postavitve: Na paši, avtorica odrske postavitve: Simona Roškar, avtor glasbene priredbe: Marjan Mihelič; Folklorno društvo Gornja Radgona (vodja skupine: Nada Jaušovec, naslov odrske postavitve: Trgatev, avtorica odrske postavitve: Vasja Samec, avtorja glasbene priredbe: Miran Mauko in Sabina Steyer, oblikovalka kostumske podobe: Marija Makarovič; Folklorno društvo Radenci (vodja skupine: Nataša Ros), naslov odrske postavitve: Prišla je pomlad, avtorica odrske postavitve: Nataša Ros, avtor glasbene priredbe: Marjan Koren, oblikovalka kostumske podobe: Marija Makarovič; Folklorno društvo Janko Divjak Kapela (vodja skupine: Slavica Kovačič, naslov odrske postavitve: Tak« bo, kot bo žena rekla, avtorica odrske postavitve: Slavica Kovačič, avtor glasbene priredbe: Robi Majeri.
V svojem pozdravnem nagovoru je apaški župan, dr. Darko Anželj izrazil zadovoljstvo, da je prireditev potekala pri njih v Apačah. „Slovenske folklorne skupine se in se bodo brez dvoma tudi v prihodnje najintenzivneje posvečale poustvarjanju znanih ljudskih plesov, kakršni so najintenzivneje živeli med kmečkim prebivalstvom ob koncu 19. in v začetku 20. stoletja. Na Slovenskem smo uspeli obdržati dovolj močan stik z izročilom in ga hkrati, v ne več kot je potrebno spremenjeni obliki, uspeli približati današnjim potrebam občinstva. Strokovnjaki ocenjujejo, da so v preteklem desetletju, še posebej intenzivno pa v zadnjih nekaj letih, folklorne skupine na Slovenskem po zaslugi mnogih, ki svoj čas nesebično razdajajo v družbeno dobrobit, naredile korenit korak naprej na področju kostumiranja, bistven premik pa je bil storjen tudi v programski pestrosti in sporočilnosti odrskih postavitev. Prepričan sem, da ta ugotovitev velja tudi za folklorne skupine iz našega okolja. Ne manjka jim volje za vadbo in sam ocenjujem, da kakovostno izvajajo svoj program. Zavedati se moramo, da je ukvarjanje s folklorno dejavnostjo samo ljubiteljsko, a zato nič manj zahtevno in odgovorno. Veselimo se sicer dejstva, da se kakovostni nivo folklorne dejavnosti dviga in da se v folklorna društva pritegne tudi otroke, kar pomeni garancijo, da se bodo ljudski plesi plesali tudi v prihodnje“, je med drugim dejal Anželj.