RAJ V LISJAKOVI STRUGI
Odprli so novo sprehajalno in učno pot ob reki Muri...
Od letošnjega mednarodnega dneva zemlje je Gornja Radgona bogatejša za še eno izjemno turistično destinacijo oz. turistični produkt. Občina Gornja Radgona, Ribiška družina Radgona ter Zavod za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona, so namreč pri Ribiškem domu v Lisjakovi strugi, pripravili posebno slovesnost otvoritve in predstavitve turistične znamenitosti "Sprehajalne poti Lisjakova struga". Res je sicer, da omenjeni „raj na zemlji“, kot so ga imenovali nekateri izmed okoli 200 udeležencev otvoritve, ni od včeraj in od letos, toda tisto, kar prizadevni radgonski ribiči, z Vladom Drvaričem na čelu, počasi urejajo že dobro desetletje, so sedaj nekoliko dopolnili in dejansko nikomur, ki se bo kraj sprehodil do Lisjakove struge, tik med magistralko in reko Muro, na izhodu iz Gornje Radgone, proti Radencem, ne bo žal. Sedaj je Lisjakova struga, in celotno območje do reke Mure, ter nekaj kilometrov na obe strani, bo reki Muri, poleg sprehajalne, postala tudi učna pot, ki bo poleg za posameznike, poslej postala zanimiva destinacija tudi za organizirane skupine, tako otrok in mladih, kot odraslih in starejših.
Na omenjeni „raj na zemlji“, ki so ga ob otvoritvi širši javnosti predstavili podpredsednik RD Radgona. Vlado Drvarič, predstavnica občinske uprave občine Gornja Radgona, Majda Ferenec, direktorica Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona, Norma Bale ter gozdar Stanko Rojko, ki je spregovoril o „gozdu, kot bivalnem prostoru“, je ponosen tudi radgonski župan Anton Kampuš, ki se je že odločil, da bo bodoča nova mestna čistilna naprava, nekoliko oddaljena od Lisjakove struge.
„Lisjakova struga je naravni biser, na katerega bi bilo ponosno in bi ga želelo vsako mesto. V nekaj minutah pridemo iz urbanega prometnega in hrupnega okolja v čisto, prvinsko, naravno in prijazno okolje, ki nam nudi sprostitev in rekreacijo“, je med drugim dejal Kampuš. Sicer pa sprehajalna, kolesarska in sedaj učna pot, poteka večji del ob reki Muri in ob potoku Hercegovščak. Na poti je 13 počivališč, ob katerih so postavljene izobraževalne table o okolju in z motivi pokrajine ob Muri. Z vsebino izobraževalnih tabel želijo Radgončani, obiskovalce zbližati z gozdom, s pomočjo opisov na posameznih tablah spoznati domače drevesne vrste. Želijo se zavedati, da predstavlja obmursko okolje neprecenljivo naravno bogastvo nam in prihodnjim rodovom. Želijo si, da bi bili tako kot mi sedaj, tudi oni ponosni na raznolikost življenja ob reki Muri.
„Pri pripravi izvedbe posameznih tabel smo sodelovali z Zavodom za varstvo naravne dediščine v Mariboru, Z zavodom za gozdove RS, z geologi, ornitologi, agronomi, zgodovinarji, z lovci, gozdarji, ribiči in s čebelarji. Vsak je prispeval svoj delež na tej poti, da je še bolj bogata in zanimiva. Stanovalci in delavci Zavoda Hrastovec – trate, ki živijo v bivalnih enotah, na območju Gornje Radgone, so s svojim projektom v Lisjakovo strugo namestili 14 gnezdilnic, vsaka gnezdilnica pa pomeni domovanje samo eni vrsti ptic. Občina Gornja Radgona je ta projekt sprejela kot velik prispevek k naravi, zato takšne in podobne projekte podpira. Naša želja je, da prireditev ob dnevu zemlje postane tradicionalna, da se vsako leto srečamo tukaj. Žalimo, da okolje v Lisjakovi strugi ostane sonaravno, da so značilne rastlinske in živalske vrste tre njihovo življenjsko okolje varovano, da so ohranjeni naravni, dinamični procesi reke Mure v njeni strugi in poplavnem svetu. Naše dodatno delo bo samo nadgradnja učen poti, da bo za obiskovalce še bolj vsebinsko bogata in zanimiva. Zmoremo, znamo in počasi osveščamo idejo, da živimo v prekrasni deželi, ki jo moramo ohraniti“, je med drugim dejala Majda Ferenc, višja svetovalka za gospodarstvo, kmetijstvo in turizem občinske uprave Gornja Radgona.
Podpredsednik RD Radgona, Vlado Drvarič je podrobno predstavil zgodovino nastajanja te lepe destinacije, direktorica Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona, Norma Bale pa je spregovorila o pomen nove turistične znamenitosti, ter o njeni promociji in trženju. Med drugim je dejala, da bo zavod vse skupaj najprej predstavil slovenski, kasneje pa tudi avstrijski javnosti v sklopu organizirane promocije radgonskih naravoslovnih turističnih destinacij, kamor poleg Lisjakove struge spadata še Doživljajski izobraževalni in zeliščni park Negova ter Slatinski vrelci in mofete. „Individualni obiski sprehajalne poti bodo, tako kot doslej, brezplačni, organizirane obiske skupin z vodenjem pa prevzema Zavod, in sicer proti plačilu. Cena zaenkrat ni dogovorjena, večji delež dobička pa bo namenjen Ribiški družini Radgona za vzdrževanje sprehajalne poti oz. Lisjakove struge“, je med drugim dejala Baletova.
Ob predaji nove pridobitve Lisjakove struge, ki je ime dobila po družini, ki je nekoč stanovala v bližini, in so ji po domače rekli „Lisjakovi“, so se znova izkazali tudi omenjeni stanovalci in zaposleni v bivalnih enotah, ki so spekli veliko sladkih dobrot, za bograč so poskrbeli gostinci in ribiči, za vodenje programe samo Tuš Korl, za kulturni vložek, domači osnovnošolci... In veliko ljudi, ki se je v Lisjakovi strugi znašla prvič, je obljubila, da bo prišla spet, ob tem bodo o tem „raju na zemlji“ obvestili tudi svoje znance in prijatelje!