RAZSTAVA O ZGODOVINI OPEKARNE V GORNJI RADGONI
V razstavni galeriji Kulturnega doma v Gornji Radgoni, so 4. maja 2010, odprli razstavo z naslovom, Ena radgonska zgodba, ki jo je v sodelovanju Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona ...
Veličastno razstavo je pripravil zbiralec zgodovinskega gradiva Zoran Jakič iz Gornje Radgone
V razstavni galeriji Kulturnega doma v Gornji Radgoni, so 4. maja 2010, odprli razstavo z naslovom, Ena radgonska zgodba, ki jo je v sodelovanju Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona (Kultprotur) Gornja Radgona in Likovnim društvom Gornja Radgona, pripravil zbiralec zgodovinskih dokumentov in drugega materiala, sicer član Zgodovinskega društva Gornja Radgona, Zoran Jakič iz Gornje Radgone. Svečane otvoritve se je udeležilo veliko ljubiteljev zgodovine svojega kraja, to je Gornje Radgone, in drugih gostov. Udeležence otvoritve je najprej pozdravil avtor razstave Zoran Jakič. O pomenu razstave, o njeni vrednosti, o prizadevanju avtorja razstave, da ohrani zgodovinski spomin opekarne v Gornji Radgoni, je nazorno in čustveno spregovoril dijak maturant Ljutomerske gimnazije Radgončan Denis Baghrizabehi. Spregovorila je tudi predstavnica Pokrajinskega arhiva Maribor Nina Gostenčnik. V svojem nagovoru je govorila o zgodovini arhiva in arhivskih strokovnih aktivnostih, ki vključujejo obdelavo, varovanje in hranjenje, ter posredovanje vsebin arhivskega gradiva. Za njo je Denis Baghrizabehi v drugem delu govora predstavil razstavo, ki na kronološko – tehnološki način po segmentih s slikami, dokumenti in predmeti prikazuje delovanje in razvoj opekarne od leta 1888 do njenega zaprtja. Pred koncem otvoritvene slovesnosti je nastopila direktorica Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona Norma Bale, ki je pohvalila avtorjevo srčnost, da je ohranil opekarniško zbirko in iz nje z veliko ljubeznijo postavil takšno razstavo. Dejala je da bo predlagala županu in občinskemu svetu, da bi opekarniška zbirka dobila v mestu Gornja ustrezen stalen razstavni prostor.
Na koncu otvoritvene slovesnosti se je avtor razstave zahvalil Zavodu za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona, Likovnemu društvu Gornja Radgona, gostji Nini Gostenčnik iz PAMB ter moderatorju Denisu Baghrizabehiju za pomoč pri realizaciji razstave, odprl razstavo in povabil prisotne, da si jo ogledajo.
Naj povemo, da se je ob številnih gostih, med njimi je bil tudi župan občine Gornja Radgona Anton Kampuš, otvoritve udeležilo tudi nekaj delavcev, ki so bili zaposleni v Radgonski opekarni. Med njimi je bil Stanislav Mulec starejši iz Črešnjevec, ki je bil v opekarni zaposlen od 1947. leta do ukinitve opekarne, 1983.leta. Razstavo, ki obiskovalca popelje skozi zgodovino opekarne vse od 1888. leta do ukinitve proizvodnje, si je vredno ogledati. Na razstavi, ki bi si zaslužila mnogo večji prostor, je razstavljeno veliko zgodovinskih fotografij, ter tudi nekaj fizičnih predmetov, ki so jih uporabljali pri izdelavi in proizvodnji strešne in zidne opeke. Veliko bi še lahko napisali o razstavi, ki bo gotovo pritegnila mnoge Radgončane in okoličane, ki jih zanima zgodovina opekarne v Gornji Radgoni. Eden od obiskovalcev otvoritve je bil tudi znani Radgončan, sicer fotoreporter, Milan Klemenčič, ki je dejal, da še v Gornji Radgoni ni doživel tako zanimive in obiska vredne razstave. Kot nam je dejal avtor razstave Zoran Jakič, ki je vložil v pripravo razstave in zbiranja materiala veliko truda in časa, je bila opekarna v preteklosti prisotna pri gradnji mnogih domov in gospodarskih poslopij v bližnji in daljni okolici. Razstava bo v času uradnih ur Kultprotura, odprta do 30. maja 2010. Vredno še je omeniti, lepo oblikovano povabilo na razstavo, ki je predstavljalo fotografijo Radgonske opekarne iz 1929. leta. To je bila pravzaprav razglednica, z žigom radgonske pošte, na kateri je žig z datumom 18. XII. 1929.