Tudi Medžimurci so branili Slovenijo!

Vojakom JLA so goloroki preprečili prehod reke Mure.
Ne le po vsej Sloveniji, temveč tudi v nekaterih tujih obmejnih krajih v teh dneh obeležujejo spomin na slovenske osamosvojitvene dogodke izpred 24 let. Tako so v medžimurskem Murskem Središču (mejni prehod pri Petišovcih op.p.), na desnem bregu reke Mure, svečano obeležili 24 – letnico zaustavitve oklepne kolone JLA, ki so ji goloroki Medžimurci preprečili vstop v Slovenijo. Številni domačini in gostje so se zbrali pred veterinarsko postajo, kjer se je 28. junija 1991 pripetil omenjeni zgodovinski dogodek. In potem, ko so na spominsko obeležje položili lovorov venec, je prisotne nagovoril predsednik Mestnega sveta mesta Mursko Središče Miljenko Cmrečak, ki je dejal, da se z veliko hvaležnostjo spominjajo dneva, ko so goloroki zaustavili tanke ter spisali svojo zgodovinsko pot. „Ponosni smo, da smo sodelovali v projektu ustvarjanja neodvisne in samostojne Hrvaške ter z ostalimi njenimi območji ustvarili lastno državo. Med obrambo našega mesta. Smo branili sebe, branili smo Hrvaško in branili smo Slovenijo. Enotnost je tisto najpomembnejše, ona nas je povezala takrat, nujna pa je tudi danes pri ustvarjanju moderne Hrvaške. Danes se moramo boriti proti korupciji, nepotizmu, nezaposlenosti, nizki nataliteti in drugim velikim težavama, enako kot smo se nekoč borili za našo Hrvaško, kako bi živeli v zdravi družbi. Ko obeležujemo ta pomemben dan za naše mesto želim zahvaliti vsem tistim, ki so nesebično in hrabro, z vizijo in enotnostjo, goloroki stopili pred tanke, kot tudi tistim, ki so svoja življenja položili za domovino“, je dejal Cmrečak.

Namestnik Medžimurske županje, Zoran Vidović, ki je prebivalcem obmejnega mesta zahvalil za prispevek pri osamosvojitvi Hrvaške ter jim zaželeli bleščečo prihodnost, pa je dodal: „Imam posebno čast in zadovoljstvo biti prisoten na manifestaciji, ko se s ponosom spominjamo dogodka izpred 24 let, ko so goloroki domačini zaustavili tankovsko kolono. Srečni smo, da se takrat ni pripetila kakšna katastrofa in je prevladal razum ter se je JLA umaknila. Poskusila je na drugem mestu prestopiti v Slovenijo, a so ji to preprečili pripadniki TO Slovenije. Mi Medžimurski smo se prvi uprli agresorju in s tem povedali, kaj mislimo o JLA in srbskem političnem vodstvu.

Prisotnim je spregovoril tudi gostitelj, načelnik občine Mursko Središče, Dražen Srpak, ki je med drugim pozdravil tudi načelnika Lentija iz sosednje Madžarske, najprej pa je izrazil željo, da bi na tem območju spet bili enotni, kot je to bilo v najtežjih trenutkih osamosvojitve. „Bili smo enotni leta 1991 in morali bi takšni biti tudi danes“, je dejal Srpak, ki je žalostno ugotovil, da ulica na kateri je pred 24 leti potekal zgodovinski dogodek, še „vedno nosi ime človeka, ki je bil idol agresorski JLA“.

Na slovesnosti je potekal tudi kulturni program, kateri se je začel s svečano kolono, na čelu katere sta bila „Rudarski zbor“ in Mestna pihalna godba. V središču mesta, pri spomeniku Piramida pa je domači župnik Tomislav Antekolović daroval molitev za vse mrtve v domovinski vojni na Hrvaškem. Ob tem je v mestni upravi odprta spominska razstava fotografij iz vojne na Hrvaškem, varaždinskega fotografa Darka Gorenaka. Morebiti je posebnost celotnega dogodka tudi obisk pripadnikov „Živega zida“, organizacije ki nasprotuje deložacijam v sosednji državi, in njihove uniforme so bile edino obeležje, vsi ostali pa so bile enaki in enotni...