Učimo se zato, da bi znali živeti z drugimi!
Antonu Rovšniku letošnja Nagrade akademika dr. Antona Trstenjaka.
Ob letošnjem 20. občinskem prazniku Občine Gornja Radgona, ko niso razglasili častnega občana, je najvišje priznanje za leto 2015, Nagrado akademika dr. Antona Trstenjaka, prejel dolgoletni pedagog in kulturnik, Anton Rovšnik. Na predlog Komisije za priznanja, pohvale in nagrade Občinskega sveta Občine Gornja Radgona, in potrditev občinskega sveta, sta tako župan Stanislav Rojko in predsednik omenjene komisije Branko Klun, na svečani proslavi praznika, Rovšniku podelili to visoko in letos osrednje občinsko priznanje, in sicer za svojo življenjsko delo na področju kulture, izobraževanja, športa in drugih področij dela.
Rojen takoj po najhujši moriji v prejšnjem stoletju, 2. svetovni vojni, je Anton Rovšnik otroška leta je preživel v Črni na Koroškem, kjer je obiskoval osnovno šolo in nato gimnazijo v Ravnah na Koroškem. Vmes pa je seveda, ker je potreboval sredstva za šolanje, delal mariskaj, med drugim tudi v rudniku. Leta 1966 se je vpisal na Pedagoško akademijo v Mariboru, smer zgodovina – geografija, kar je tudi v roku zaključil in diplomiral, s čem se je s Koroške dokončno preselil v Pomurje. Na svoje prvo delovno mesto je nastopil 1. septembra 1968, in sicer na Osnovni šoli Negova, po odsluženju vojaškega roka pa je poučeval na Osnovni šoli Stogovci. Z delom ravnatelja osnovne šole Karel Destovnik Kajuh, Apače je pričel 1. decembra 1978 in po
nepolnih osmih mandatih z ravnateljevanjem na OŠ Apače zaključil s 30. novembrom 2009, z
odhodom v pokoj. Od skupno polnih 40 let pedagoškega dela je Anton Rovšnik 31 let ravnateljeval na Osnovni šoli Karel Destovnik - Kajuh Apače, po letu 2008 pa še poleg OŠ, v vrtcu Apače.
Leta 1947 se je z družino preselil v občino Gornja Radgona, kjer sta si z ženo, poleg njene domačije na Partizanski cesti, tik ob središču mesta, postavila svojo domovanje. Vseskozi, od prihoda na prvo delovno mesto v Negovo, do odhoda v pokoj, je občan občine Gornja Radgona, kjer je več kot štiri desetletja opravljal razne politične funkcije, in sicer v letih 1981-1984
podpredsednik Občine Gornja Radgona, v letih 1998-2002 občinski svetnik Občine Gornja Radgona. Bolj kot politik, je bil Anton športni in kulturni ustvarjalec. Kot kulturni ustvarjalec se je ukvarjal s pisanjem besedil recitalov, z lutkovno dejavnostjo v okviru takratnega Kulturnega društva Svoboda Apače, z likovnim ustvarjanjem v okviru Likovnega društva Gornja Radgona, udeleževal se je na takratnih Elradovih likovnih kolonijah, s prvo razstavo leta 1973 v Gornji Radgoni, nato pa preko 40 samostojnih razstav doma in v tujini. Organiziral je likovne kolonije za učence osnovnih šol v okviru Zveze kulturnih organizacij občine Gornja Radgona. Ob tem je organiziral preko 50 kulturnih prireditev, promocijskih srečanj, koncertov in proslav, med njimi tudi veliko občinsko proslavo ob 50. obletnici zmage nad fašizmom in nacizmom, izvedeni na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni.
Ukvarjal se je z ljudsko glasbo; bil je vodja skupine ljudskih godcev »Cugari« iz Apač, s katero so prepotovali velik del Slovenije, pa tudi sosednje Avstrije. Udeležili so se finalnega srečanja ljudskih godcev in pevcev Slovenije v Šmartnem na Pohorju (leta 1992), dve leti za tem pa prireditve Zlata harmonika Ljubečne. Nepogrešljivi so bili na občinskih kulturnih prireditvah. Kot športnik se je aktivno ukvarjal z nogometom in odbojko, v okviru TVD Partizan Apače, kjer je predsedoval 12 let in organiziral vrsto športnih prireditev. V tem obdobju je bil izbran za športnika leta med veterani Občine Gornja Radgona. Njegova posebna ljubezen pa je bila povezana z raziskovanjem in spoznavanjem zgodovinske preteklosti, predvsem domačega okolja, pa tudi in širše. Na apaški šoli je bil začetnik ekološkega osveščanja, v kar gaje pripeljala problematika onesnažene pitne vode. Za zaslužni projekt je šola leta 2003 prejela certifikat evropske eko-šole; projekt je postal vsakoletna praksa, šola pa seje leta 2007 vključila v tabor zdravih šol.
Poleg zadnjega priznanja – Nagrade Akademika Antona Trstenjaka, je Anton Rovšnik prejel celo vrsto priznanj, med njimi so: leta 1982 - priznanje skupščine Občina Gornja Radgona, za izredne uspehe na področju vzgoje in izobraževanja; leta 1986 - Šilihovo nagrado Občinske izobraževalne skupnosti Gornja Radgona, za uspešno delo na vzgojno izobraževalnem področju; Leta 2008 - Spominska plaketa Nogometnega kluba Apače, ob 60-letnici organiziranega športa v Apaški dolini; Leta 2009 - Spominska plaketa Dan prijateljev športa, od Društva za šport in rekreacijo Apače; Leta 2009 - Zlata spominska plaketa OS Apače, za uspešno 30-letno ravnateljevanje...
Ob vsem tem gotovo ima veliko veljavo misel Korošca, ki je zaznamoval eno obdobje na radgonskem področju: Učimo se zato, da bi znali živeti z drugimi! S temi besedami, v svojem značilnem izjemno sugestivnem načinu, je segel globoko v srce vsem obiskovalcem v nabito polni dvorani v Domu kulture v Gornji Radgoni, kjer so obeležili 20. občinski praznik in kjer je sam prejel visoko priznanje. Z besedami je želel opozoriti tudi na ljudi, ki v zadnjem času, ne po svoji krivdi, mimo nas, iz pekla, bežijo trebuhom za kruhom, v boljšo prihodnost!