Kmečke žene in dekleta najboljše na »19. BOGRAČIADI 2015«

Med 36 ekipami iz cele Slovenije, med znanimi in manj znanimi kuharji, v kuhanju znane prekmurske specialitete, so na prva tri mesta bile ekipe iz Tišine, Markišavcev in Rakičana.
V središču prekmurske prestolnice Murske Sobote, v prireditvenem šotoru in ob njem, na Slovenski ulici, pred hotelom Diana, je na praznični četrtek, že devetnajstič močno dišalo po znameniti prekmurski jedi – bograču, katerega so poklicni in zlasti ljubiteljski kuharji pripravljali na tradicionalnem tekmovanju. Na eni največjih kulinaričnih in etnoloških prireditev v Pomurju je po lepem in toplem vremenu, nastopilo veliko tekmovalcev, ob tem je prišlo tudi veliko obiskovalcev in „degustatorjev“, tako iz Pomurja, kot iz drugih delov Slovenije ter iz tujine. To je tudi dan, ko večina prekmurskih gospodinj ne kuha, ker cele družine raje gredo na bograč.

Kakorkoli že, na soboški Slovenski ulici, okoli hotela Diana, je v četrtek, 25. junija, skozi celi dan in dolgo v noč, bilo zelo vroče. Poleg kakšnih 25 stopinjah iz zraka, je pločnike in cestišče te prometne soboške ulice, ki je tokrat bila zaprta za promet, vsaj še enkrat toliko ogrel odprti ogenj, ki so ga kurili pod kotlički polnimi znamenite prekmurske jedi bograča. Na 19. Bogračiadi, na kateri se je v kuhanju te jedi iz treh vrst mesa, krompirja in številnih drugih sestavin ter začimb, pomerilo veliko znani in manj znanih kuharjev in kuharic. V ekipah, ki so prišle praktično iz cele države, pa so se našli tudi tujci. Kuhalo se je v dveh izmenah, v dopoldanskem času ter popoldan. Poleg tekmovanja v kuhanju bograča so si lahko obiskovalci na prireditvi, katero je vodil Bojan Rajk, in ki so jo tudi letos odlično pripravili zaposleni v podjetja Hotel Diana, na čelu z direktorico Olgo Belec, ogledali še predstavitev izdelkov pomurskih ljudskih obrtnikov, najmlajši so se lahko igrali v otroškem kotičku, vse dogajanje pa je ob animaciji, zabavi in glasbi v živo, s skupino Mladi Pomurci. Svoje so dodali plesalci Plesnega kluba Zeko pa Društvo prekmurskih mažoretk Bakovci. Posebna atrakcija dneva pa je zagotovo bil Mobi šank, ki so ga izdelali dijaki SPTŠ Murska Sobota, na katerem je stregla Suzana Zeković - BARovka Suzana.

Vse ekipa so imele za pripravo bograča na razpolago 150 minut, strokovna komisija, ki so jo letos sestavljali sami kuharski strokovnjaki: Zdenka Tompa, Branko Časar in Janez Gjerjek, ki so tekmovalce ves čas pozorno spremljali ter ocenjevali, je imela sila težavno delo. Med najbolj obleganimi delovnimi prostori dopoldanskega dela tekmovanja je bil tudi „štand“ Radgonskih mehurčkov, kjer je tekla penina in Hugo, ter ekipe Slovenskih novic, ki je skuhala odličen bograč. S številnimi kuharskimi „mojstri“ sta se ob odprtem ognju, med drugimi fotografirali tudi direktorica hotela Diana Olga Belec in BARovka Suzana, znana po svojih baročnih oblinah in ljubezni do gurmanskih užitkov.

Torej, kljub vsemu so v ospredju bili kuharji oz. najboljše ekipe kuharjev prekmurskega bograča, kjer je priprava in kuhanje bilo omejeno na dve uri in pol, torej 150 minut dela. In ko je strokovna komisija poizkusila vse skuhane jedi ter pred tem pregledala potek priprave in kuhanja, urejenost delovnega pulta ipd. (ocenjevalo se je po petih kriterijih in sicer, ali delo poteka tekoče in v pravilnem zaporedju, po mehanski obdelavi živil, prav tako bodo pozornost usmerila na red in čistočo, usklajenost z recepturo ter ali okus jedi odgovarja namenu), so odločili, da je med 36 sodelujočimi zmagala ekipa Društva kmečkih žena in deklet Sončnica – občina Tišina, za katero sta kuhali nekdanja prva kmetica Slovenije Mimica Sedonja ter Jana Zelko. Druga je bila ekipa Okrepčevalnice Jugda Markišavci (Jožica in Vladimir Sapač), tretje mesto pa je zasedla ekipa Zdravstvene šole Murska Sobota (Žan Tanacek in Jure Matis). Vse ostale ekipe so prejele priznanja in nagrade za 4. mesto.

KAKO PRIPRAVIMO DOBER PREKMURSKI BOGRAČ?

Najprej čebula, pa govedina, nato divjačina, ter pozneje svinjina in čisto na koncu vse ostalo...

Prekmurski bograč (odlična različica madžarske specialitete) je mesna jed s čebulo, tremi vrstami mesa, z začimbami in zelišči, krompirjem, papriko, paradižnikom, česnom, vinom ipd.
Sestavine: 800 g govejega bočnika; 800 g divjačine; 800 g svinjskega stegna; 2 kg čebule; 1 kg krompirja; 2 dl olja; 1 dl suhega belega vina; 1 dl rdečega vina; 1 žlica soli; črni poper v zrnu; 4 žlice mlete rdeče paprika; 4 stroki česna; 3 lovorovi listi; 1 žlička suhega majarona; mleta kumina.

Predpriprava: Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. Priprava: V posodi segrejemo olje, na katerega stresemo sesekljano čebulo. Med občasnim mešanjem jo počasi pražimo približno 20 minut, pri čemer ne sme spremeniti barve. Meso oprhamo pod tekočo hladno vodo, obrišemo in narežemo na približno 40 gramov težke koščke. Prepraženi čebuli dodamo narezano govedino. Med občasnim mešanjem vse skupaj počasi pražimo 15 minut. V posodi pristavimo in zavremo približno 2 litra vode; pustimo jo na toplem. Česen olupimo, stremo in drobno sesekljamo. Čebulo in govedino potresemo z mleto rdečo papriko. Na hitro premešamo, potem pa zalijemo s toliko vroče vode, da prekrije vse sestavine. Dodamo sol, sveže mlet črni poper, sesekljan česen, lovorove liste, majaron in malo mlete kumine. Zavremo in počasi kuhljamo 15 minut. V posodo dodamo narezano divjačino. Premešamo, zavremo in počasi kuhljamo 15 minut. V posodo stresemo narezano svinjino. Premešamo, zavremo in počasi kuhljamo 15 minut. Krompir olupimo in narežemo na kose, ki naj bodo podobne velikosti kot meso. Koščke stresemo k mesu, potem pa vse skupaj kuhljamo še približno 15 minut. V posodo nalijemo belo in rdeče vino. Zavremo in počasi kuhljamo še 10 minut.

Serviranje: Prekmurski bograč je sočna jed na žlico. Ponudimo ga samostojno ali z izbranim domačim kruhom.

Prekmurski bograč izvirno pripravljamo na svinjski masti, ki pa se je v sodobni prehrani izogibamo. Nekateri viri navajajo, da del olja nadomestimo z nakockano slanino. V nekaterih receptih med sestavinami najdemo paradižnik, vendar poznavalci ocenjujejo, da paradižnik jedi doda nepotrebno kislost. V posameznih različicah so med sestavinami tudi paprike suhi jurčki ali/in feferone. Jed je lahko poljubno pikantna. Glede na količino in vrsto oziroma stopnjo pikantnosti izbrane mlete rdeče paprike. Sladka ali (pol)ostra mleta rdeča paprika je predmet osebnega okusa in izbire. Seveda pa lahko tudi kombiniramo..., odvisno od tega kdo ga kuha!