Ko se čebele rojijo, jih je treba spraviti v panj
Tisti, ki ni čebelar, bo le malokateri vedel,...
Tisti, ki ni čebelar, bo le malokateri vedel, kaj je rojenje čebel. Preprosto bi temu rekli, da se je rodila nova čebelja družina. To je naravni pojav nastajanja novih čebeljih družin. Kdaj in kako pride do tega procesa, bi nam povedal kak izkušen čebelar, nekaj pa bi lahko izvedeli iz tovrstne literature.
Naš namen ni, da bi o tem pisali ekspertizo. Da sploh o tem pišemo, nas je pripeljal prizor z dne 12. maja 2012, ko smo ob čebelnjaku zagledali dva »astronavta«, beri čebelarja, v zaščitnih kombinezonih in pokrita s pajčolanom, ki sta se tako obranila pred »jeznimi« čebelami Tu mislimo bolečimi piki. To sta bila gospodar čebelnjaka in čebelar Mirko Frelih v Nasovi in Rudi Kaučič iz Froleha, ki mu je pomagal pri snemanju rojev iz dreves, ki so se pravkar rojili. »Glejte, kar trije roji so se odločili za rojenje. Dva sta si sedla nekoliko nižje, tretji pa je dokaj visoko na drevesu. Prav zato mi pri snemanju rojev pomaga čebelar Rudi Kaučič, ki ima za te namene posebno škatlo. Letos se mi je že rojilo 6 rojev, od teh sta mi dva pobegnila. Pobegnila pomeni, da se nista ustavili v bližini čebelnjaka. Eden je pobegnil le v 150 m oddaljeno duplo stare votle češnje. Tam je le prenočil, kajti, ko sem ga šel naslednjo jutro pogledat, ga ni bilo več. Zgodilo se mi je tudi že, da sem imel roj v panju, pa mi je pobegnil.«
Naj povemo, da ima Mirko, ki je član ČD Apače, prej je bil član ČD Peter Dajnko Gornja Radgona, čebele nadvse rad. V njegovem čebelnjaku, ki ga ima postavljenega v sadovnjaku tik ob domu, tačas domuje 30 panjev. Kot pravi ravno dovolj, da ima prijetno zaposlitev v pokoju. Še bi kaj povedali, a je moral nadaljevati s snemanjem rojev z dreves. Kot se je pošalil, čebele nimajo časa dogo počivati, zato se lahko hitro »zdignejo«, zletijo, ter so tako za čebelarja izgubljene.