NAJTEŽJA BUČA JE TEHTALA REKORDNIH 175 KILOGRAMOV
Na 46. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni je v organizaciji ČZP Kmečki glas, Srednje kmetijske šole Rakičan in Pomurskega sejma d.d. potekal zaključek ...
V večji buči je več znanja
Po nekajletni zmagi sosedov iz Avstrije, je letos zmagal pridelovalec iz Prlekije
Na 46. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni je v organizaciji ČZP Kmečki glas, Srednje kmetijske šole Rakičan in Pomurskega sejma d.d. potekal zaključek tradicionalne nagradne akcije »Iščemo najtežjo bučo«, ob tem pa tudi najtežjega in najbolj nenavadnega krompirja. Med bučami rekorderkami, ki so jih lastniki iz Slovenije in tujine, pripeljali na sejem v Gornjo Radgono, je sicer bilo veliko lepih »primerkov«, pokazalo pa se je tudi, da je iztekajoče se poletje, kljub dokaj neustreznim vremenskim razmeram, bilo naklonjeno bučam. V prid tej trditvi je tudi dejstvo, da je denimo Marjan Topolnik iz Križevcev pri Ljutomeru, ki je nekoč že zmagal v Gornji Radgoni, letos pripeljal dejansko rekorderko, kakršne na tem območju še niso videli. Digitalna tehtnica se je namreč ob njegovi posebni buči, katero uporablja predvsem za prašiče, ustavila pri neverjetnih 175 kilogramov. Tako je Prlek iz Križevcev pri Ljutomeru ugnal tudi vse Avstrijce, ki so vsaj v zadnjih dveh letih bili nepremagljivi. Tokrat je 2. mesto pripadlo Josefu Majcnu iz Sicheldorfa pri Bad Radkersburgu v Avstriji, ki je tudi imel rekorderko, in sicer bučo težko skoraj 150 kilogramov.
V okviru zabavnega in spremljevalnega sejemskega dogajanja pa so na 46. mednarodnem kmetijsko – živilskem sejmu razglasili rezultate tudi nekaterih drugih nagradnih akcij, kjer je sodelovalo več deset pridelovalcev različnih kmetijskih pridelkov ter tudi otroci iz številnih slovenskih šol. Tako so, poleg najtežje buče, med drugim izbirali najtežji in najzanimivejši krompir, ter družino največ različnih okrasnih bučk. Potem so razglasili tudi zmagovalce otroških likovnih in literarnih prispevkov na temo buč. Za najpametnejšega kmeta z najdebelejšim krompirjem se je izkazal Drago Sever iz Pečarovcev v občini Puconci, ki je pridelal gomolj, težak kar 1354 gramov. Drugi po teži je bil krompir Kolomana Lainščka iz Velenja s 1120 grami, tretji pa je bil krompir Jožeta Verčeca iz prekmurskega „krompirjevega kraja“ Lipa, z okroglimi 1000 grami.
Najzanimivejši krompir, predvsem je šlo za obliko moškega telesa, je po mnenju komisije, ki so jo sestavljali predstavniki Kmečkega glasa, Semenarne Ljubljana in Pomurskega sejma, pridelala Theresia Techt iz Fehringa v Avstriji. Le z nekoliko manj zanimivo obliko se je izkazal pridelek Jožeta Verčeca iz Lipe, tretje mesto pa je zasedel s svojim krompirjem Roman Kramarič iz Rošnje v občini Starše. In če je v tekmovanju najtežjih buč slavil Marjan Topolnik iz Križevcev pri Ljutomeru, pa se je z največ okrasnimi bučkami izkazal Bojan Kuzminski iz Biša, ki je na sejmu predstavil kolekcijo kar 128 okrasnih bučk.
Ko gre za otroke, ki so sodelovali v omenjenem natečaju na temo „Buča“ so se skupinsko izkazali učenci 5. razreda OŠ Stročja vas, za kar je njihov menotr Igor Frančič prevzel posebno priznanje in nagrado. V tekmovanju literarnih – proznih izdelkov so v ospredju bili otroci iz 7. razreda OŠ Grad na Goričkem, saj je slavila Sanja Dervarič, pred Janjo Bernjak in Renejem Fujsom, pri likovnih izdelkih pa je slavil Elvis Gajsler iz 5. razreda OŠ Razkrižje, pred Damjanom Klemenčičem (9.r) OŠ Križevci pri Ljutomeru in Leonom Horvatom (7.r) OŠ Franceta Prešerna iz Črenšovcev.