OBA NASLOVA ZNOVA V NAZARJE
V okviru 46. mednarodnega kmetijsko živilskega sejma je na prireditvenem prostoru Pomurskega sejmišča v Gornji Radgoni potekalo jubilejno, 10. državno sekaško tekmovanje ...
Pripravili so 10. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov
Posamično sta slavila Niko Rupnik iz Tolmina, ter Lučka Jelšnik iz Nazarij
V okviru 46. mednarodnega kmetijsko živilskega sejma je na prireditvenem prostoru Pomurskega sejmišča v Gornji Radgoni potekalo jubilejno, 10. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, ki sta ga organizirala Zavod za gozdove Slovenije in Pomurski sejem d.d.. V zanimivem tekmovanju je sodelovalo rekordnih 51 tekmovalcev in tekmovalk, samo tekmovanje pa je potekalo ekipno in posamezno. Vsak tekmovalec je moral biti po pravilniku neprofesionalni gozdni delavec, polnoleten in lastnik gozda oziroma družinski član, v razpisu pa je bilo priporočeno, da se je udeležil tudi tečajev, ki jih organizira Zavod za gozdove Slovenije. Vsako ekipo so sestavljali trije tekmovalci oz. tekmovalke. Število ekip je bilo omejeno, saj je lahko vsaka območna enota Zavoda za gozdove Slovenije prijavila po eno moško in eno žensko ekipo. Tekmovanje so sestavljale številne discipline, kot so: menjava verige in obračanje letve, kombiniran rez, precizni rez, zasek in podžagovanje, kleščenje ter podiranje droga na balon.
Na koncu sta oba ekipna naslova, podobno kot vsako leto, pripadla ekipi Zavoda za gozdove Slovenije Nazarje, posamično pa je ženski naslov šel v Nazarje, moški pa v Tolmin. Med ženskami so se najbolje odrezale Lučka Jelšnik iz Nazarij na prvem, Veronika Furman iz Maribora na drugem in Berta Voler iz Nazarij na tretjem mestu. Pri moških so bili najboljši Niko Rupnik iz Tolmina na prvem, Janko Mazej iz Nazarij na drugem in Gregor Bec starejši iz OE Murska Sobota na tretjem mestu.
„Zavod RS za gozdove prireja tekmovanja predvsem zato, da bi slovenske lastnike gozdov opozoril na potrebo po varnem, premišljenem in kakovostnem delu v njihovih gozdovih. In zato smo veseli, da se iz leta v leto tekmovanj udeležuje več tekmovalcev in tekmovalk. Prav zaradi slednjih je letos bila udeležba rekordna, kajti pri moških tako in tako vedno zapolnimo kvoto“, nam je povedal vodja tekmovanja in vodja izpostave Zavoda za gozdove v Gornji Radgoni Stanko Rojko. Dodal nam je tudi žalostno statistiko, da v Sloveniji vsako leto zaradi nesreč v gozdovih umre povprečno 15 ljudi, ob tem jih najmanj 100 postane trajni invalid. Ob tem ne gre prezreti, da spada Slovenija med najbolj „gozdnate“ države v tem delu Evrope na kar smo lahko ponosni. Po uradnih podatkih gozdarjev je pod gozdom 56 odstotkov slovenskega ozemlja, po nekaterih drugih podatkih pa je ta odstotek še višji in znaša nad 60 odstotkov.