Apaški tamburaši za „radgonske“ starostnike

S tamburaškim koncertom in odprtjem razstave obeležili dan reformacije.
Podobno kot ob vseh večjih praznikih, so v radgonskem domu starejših občanov (DSO) na svečan in lep način obeležili državni praznik, dan reformacije. V goste so povabili Tamburaško društvo Apače, ki ga vodi Jan Juršnik. Čeprav je ta skupina že večkrat nastopila v DSO, so pred polno avlo spet poželi spontan aplavz in odobravanje. V uvodnem delu prireditve je sicer direktor DSO-GR d. o. o., mag. Marjan Žula, orisal pomen reformacijskega gibanja za evropski in še posebej slovenski prostor. Že leta 1517 je namreč duhovnik Martin Luther na vrata cerkve v nemškem mestu Wittenberg pribil list s 95 tezami. Z njimi je obsojal tedanje ravnanje rimskokatoliške cerkve, predvsem prodajanje odpustkov in cerkvenih služb, s katerimi je RKC služila denar za gradnjo Bazilike svetega Petra v Rimu. Luthra je zaradi tega uporniškega dejanja papež izobčil iz Cerkve, nato pa ga je izobčil še cesar. Vendar se je reformacijsko gibanje pričelo in prišlo je do razkola v RKC. Glavne zahteve pa so bile, da naj bo cerkev preprosta in revna, vključno z bogoslužjem, da naj se izogiba čaščenju svetnikov in relikvij, in da se Cerkev ne sme postavljati nad državo. Vsak vernik naj sam bere Sveto pismo v svojem materinem jeziku, pa je bila gotovo najpomembnejša zahteva, ki je vplivala na razvoj književnosti v ljudskih jezikih raznih narodov. Tako so se na slovenskem v 16. stoletju, v obdobju reformacije, pojavile prve slovenske knjige.

Primož Trubar, kot osrednja osebnost slovenskega reformacijskega gibanja, je leta 1550 izdal Abecednik in Katekizem ter nagovoril svoj narod z »lübi Slovenci«. Direktor je omenil tudi druge pomembne osebnosti iz časa reformacije, ter spregovoril o bojazni, da slovenska kultura in naša narodnostna identiteta vse bolj zamira. V globalizacijskih procesih se namreč vedno bolj izgublja slovenska beseda, izginjajo narodni običaji in lepa slovenska narodna pesem. Zato je še toliko bolj pomembno, da take skupine, kot so Tamburaško društvo iz Apač, vztrajajo pri svojem delovanju in poslanstvu ter s tem pomagajo ohranjati našo kulturo in zgodovinski spomin. Ob tej priložnosti so v Domu odprli tudi razstavo slik, ki so jih ustvarili otroci iz Vrtca Manka Golarja. Naslov nosi »Moje ptice – tvoje ptice« in je nastala pod mentorskim vodstvom vzgojiteljice Hermine Holer in Dane Štrucelj. Prav zato mag. Žula ni pozabil poudariti odličnega sodelovanja med Vrtcem in Domom, saj z medgeneracijskimi aktivnostmi bogatijo in pridobivajo vse tri generacije.

Prireditev je izzvenela v veselem razpoloženju, ki so ga ustvarili člani tamburaške skupine, saj so izbrali primeren repertoar, ki je ogrel dlani poslušalcev. Ob nekaterih skladbah so namreč stanovalci Doma pritegnili in je tako »pela cela dvorana«. Zagotovo bodo člani Tamburaškega društva Apače kaj kmalu zopet gostje v Domu starejših občanov Gornja Radgona.